| ɹǝʞoſ a întrebat:

Am o problema. Stau singura de putin timp, si imi este frica sa las casa goală noaptea. Imi e frică ca dacă plec peste noapte sa dorm la o prietena, sa nu spargă cineva casa. Cum pot scăpa de frica asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MadRaven a răspuns:

Bună! Și eu stau singură și sunt foarte paranoică de fel, deci îți înțeleg foarte bine frica. Ideea este că nu există un "leac" sigur, fricile acestea trec cu timpul. Cea mai sigură cale e să îți faci o listuță pe care scrii "geamuri, gaz, prize, uși" și le bifezi pe toate pe măsură ce le închizi/încui. Așa când ți-e frică te gândești "aia sigur am închis, aia sigur am încuiat, casa e în siguranță".
Mie mi-a trebui cam o lună să pot pleca liniștită de acasă și cam două luni să pot merge singură noaptea prin casă fără să tremur din toate încheieturile laughing

9 răspunsuri:
| ɹǝʞoſ explică:

Deci nu sunt singura. laughing
Sper sa imi treaca si mie repede. Ma bucur ca tu ai reusit!

| MadRaven a răspuns (pentru ɹǝʞoſ):

Eu am deja doi ani de stat singură și după o vară petrecută acasă la ai mei, iar am avut probleme cu ieșitul din casă laughing dar de data asta mi-a trecut în câteva zile
O să vezi că timpul rezolvă problema asta. Plus că eu mă mai gândeam în felul următor "n-o să îmi spargă mie casa pentru că nu au ce fura. În cel mai rău caz găsesc de valoare un televizor sau un cuptor electric, dar nu se riscă nimeni să coboare pe geam cu un televizor că nu-s nebuni la cap" sau chestii de genul laughing
Cum a mai zis cineva, în general se sparg casele fiind siguri că găsesc ceva de valoare, bani, bijuterii, oamenilor bogați care sau la vilă etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, invita-ti prietena sa doarma ea la tine!
Ori monteaza-ti un sistem de alarma cu camere video si aplicatie pe telefon, care te anunta imediat cum camerele inregistreaza activitate in casa.

| ɹǝʞoſ explică (pentru Violleta2022):

Cred ca voi face si asta dacă teamă persista. Multumesc mult de sugestie!

| Treaem24 a răspuns:

Instaleazati alarma

| Bunica69 a răspuns:

Ai 10kg de aur in casa? daca nu, stai calma, astia sparg casele la cei pont, care sigur au multi bani

| Mihalcea_Sebi_2000 a răspuns:

Salut! Nu trebuie sa-ti fie frica..adica pana la urma daca e sa se intample asta e.tu nu poti face nimic impotriva asta. Dumnezru decide..Nu trebuie sa iti fie teama fiindca nu ai de ce! Stai calm/calma!

| ɹǝʞoſ explică (pentru Mihalcea_Sebi_2000):

Intr-adevar, nu e ceva ce pot eu decide.