| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema urgenta! De dimineata ma doare maseaua ingrozitor.Nu este cariata sau nu imi cade! Ce este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa se vada caria! poate se macina pe interior! si eu am avut una care parea sanatoasa dar pe dinauntru era goala! cel mai bine te va lamuri un doctor stomatolog! cert e ca nu apare durere fara o problema! bafta!

| PrecioussGirl a răspuns:

Poate sa fie o carie in interior, la radacina acolo si de aceea sa nu se vada. daca ti se umfla si tot continua sa te doara ar poutea fi si o infectie cine stie.
du'te la dentist.

| venusdoom a răspuns:

Poate ai tras curent si eu patesc asta destul de des...mai mult cu dureri de capbig grin

| danyelo112 a răspuns:

Te-a tras curentul.adica ai stat undeva unde era de exemplu si un geam si o usa deschisa si ai facut infecti.trebuie sa mergi la farmacie sa iti dea un calmant si antibiotice sa iti treaca.

| Valenttina a răspuns:

Pai,poate ai primit curent de undeva sau poate ai o carie cat de mica,si poate ai mancat ceva rece sau fierbinte sau prea dulce,si a atins nervul.tE sfatuiesc sa iei o fiola de algocalmin sau o pastila, si daca durerea continua pe urmatoarele zile, ar trebui sa mergi la un stomatolog care iti va curata maseaua si nu te va durea deloc. ceauwave sa t faci bine

| bubudeeabubu a răspuns:

Nu se vede daca e cariata cand incepe sa fie cariata incepe un radacina si te doare normal si dupa se extinde si la masea si o sa se vada.

| infires a răspuns:

Buna.
Probabil are puroi,daca este si umflata jos si este mai rosie inseamna ca ai puroi. Daca asa este,va trebui sa iti scoti maseaua.
Poate sa fie si ceva trecator,si mie mi s-a intamplat ceva asemanator,intr-o zi,cand mancam a inceput sa ma doara o masea, cum ai spus si tu, nu era cariata si nici nu era pe cale sa cada.Ma durut cateva zile,dar dupa aceea nu ma mai durut.M-am trezit intr-o zi ca din senin nu ma mai doare nimic.
Deci, poate are puroi, poate este un efect trecator.

Sper ca te-am ajutat! Bafta!

| MishaQuinn a răspuns:

Posibil sa te fi luat curentul sa fii racita.sau poate in interior este carie, nu ai de unde sti

| dragosh_1723 a răspuns:

Stiu durerea de masea este cea mai ingrozitoare, eu te sfatuiesc sa iei un agocalmin momentat iar in cel mai scurt timp sa mergi la stomatolog... si in privinta asta nu prea stiu ce este, poate o fi un nerv in interior si cel mai bun sfat ar fi sa mergi la stomatolog sa til omoare si nu te mai doare. sper ca ti-am fost de folos. funditzzaaaawinking

| mete a răspuns:

Daca stai cu geamul sau usa deschisa tragi curent la masea si te doare angrozitor

| tweetysweety1929 a răspuns:

Pai poate ai mancat ceva sau...ce sa zic du-te la dentist sau stii ca este spray care te dai si iti amorteste maseaua si iti trece ca si eu am avutbig grin succes sper ca o sa fie bine:X:*

| vitaliebujac123456789 a răspuns:

Trebuie sa te duci la medic, asta am patit si eu, daca nu o sa te duci la medic o sa te doara mai tare. funda?