| Lariiiiiiii a întrebat:

Am o problema urgenta.
Ma doare la cald sau la rece o masea.Mi-a pus tratament pe maseaua cariata si trebuie sa merg maine sa imi puna plomba definitiva. Faza e ca ma doare maseaua la cald si rece, ce sa fac?(caria a fost adanca, iar medicul nu i-a scos nervii).Ce ma fac? Trebuie sa mi se scoata nervii?
Va rog nu raspunsuri de gen:Intreaba medicul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa ti scoată nimic.
Pentru aceste dureri la cald/rece, doctorul meu dentist mi a recomandat Sensodyne Repair and Protect sau Colgate Pro Relief.
Eu folosesc Sensodyne si sunt foarte mulțumită. De aproape jumătate de an nu mai am acele dureri happy

| questsoul a răspuns:

Da, medicul trebuie sa iti scoata nervul atata timp cat maseaua nu e umflata si nu ai infectie.

| albert1011 a răspuns:

Durerea provine din cauza lucrarii tale recente, este normal. Cand mergi la dentist sa ii comunici problema, dar este ceva normal cand un dinte este cariat! Nu te speria, medicul o sa decida cauza durerii tale si nu cred ca va fi nevoie de extragere a nervului.

| Wordofthanks123456 a răspuns:

Nu te îngrijora atata timp cat mergi la medic o sa se rezolve, si spălate pe dinti cu o pasta specială pentru problema pe care o ai tu si cât mai des, si da o sa iti scoată nervii dar nu te îngrijora o sa se rezolve credem a si eu am trecut prin asta si nu o sa mai ai nimic deci nu iti face griji