| Alina611 a întrebat:

Am o problemă.Va rog frumos, ajutați-mă.Mi-a întârziat menstruația 50 de zile iar acum am candida, însărcinată nu sunt.Am făcut 4 teste iar toate negative.Nici nu avea cum.Tin să menționez că eu și iubitul meu avem doar contacte sexuale protejate+ că verifică toate prezervativele după fiecare contact sexual.
Am și eu 3 întrebări:1Candida se poate face și de la prezervativ?
2Candida poate întârzia menstruația?
3Cum se mai poate face candida? In afara de sarcina.Va mulțumesc din suflet!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1,) Candida se poate face și de la prezervativ?
Raspunsul corect este DA, fiindca de fapt NU exista absolut nicio legatura sau vreo cauzalitate de interdependenta intre candidoza si prezervativ.
2.) Candida poate întârzia menstruația?
Candidoza este o afectiune, o boala care este provocata de inmultirea exagerata a ciupercii Candida Albicans, care in mod real si normal face parte din flora vaginala a fiecarei ''pasarici''. Existenta candidozei la nivelul vaginului, niciodata NU produce, NU are absolut niciun efect in privinta modului de desfasurare a ciclului menstrual sau a momentului de pornire a sangerarii.
3.) Cum se mai poate face candida? în afara de sarcina.
Raspuns : Aparitia candidozei se poate datora mai multor stari si conditii legate de factori genetici, de starea de imunitate, starea generala de sanatate, administrarea de antibiotice, etc.
Este binestiut faptul ca antibioticele pot sa reduca cantitatea de lactobacili din vagin si sa modifice pH-ul vaginal ceea ce favorizeaza dezvoltarea exploziva si necontrolata a ciupercii. Informatiile necesare le gasesti in lucrarea publicata de Dr. Raluca Hera, Medic Primar Obstetrică Ginecologie, Doctor în Științe Medicale, Expert DOC :
https://doc.ro/sanatate/candidoza-vaginala-cauze-simptome-tratament
Multa sanatate!

| Alina611 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc frumos, eu am fost la farmacie și mi s-a spus că, Candida poate întârzia apariția ciclului menstrual! Acum nu știu ce să spun despre asta. După ce îmi trece voi vedea.Multumesc frumos pentru răspuns! Sănătate multă!

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

La medic ai fost?
Urmezi vreun tratament?

| Alina611 explică (pentru Andreeush):

Da, tratamentul îl voi incepe din seara asta! M-au mai lăsat senzațiile nașpa.

| Username272 a răspuns:

Trebuie să fii foarte atentă la punerea prezervativului și la aruncarea lui trebuie la fiecare contact sexual după să vă spălați amândoi în zonele genitale și mai ales pe mâini pe gură dacă ați făcut oral este posibil ca el din cauza candidei să îți întârzie menstruația Eu zic să faci un control la ginecolog și Îți doresc multă sănătate și grija la ceea ce faci