| InnocenteGirl14 a întrebat:

Buna am o rana la degetul mare de la picior si ma doare foarte tare! E din cauza ca mi-am lasat unghiile sa creasca si nu am taiat colturile! Un cot a intrat in carne si incepuse sa ma doara foarte tare! Dar cand l-am taiat a fost si mai rau! Degetul a inceput sa mi se umfle si ma doare ingrozitor! Cu ce crema as putea sa dau ca sa imi treaca? Sau daca stiti vreo alta metoda spuneti-mi! Va rog mult...nu va bateti joc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te duci la un chirurg, fiindca un colt de unghie a ramas in carne si te-ai infectat. Nu da cu creme si nu umbla acolo, fiindca risti sa faci osteita (infectie a osului) si sa ramai fara deget. Trebuie sa ajungi cat mai repede la un chirurg. Pana atunci, pune doar betadina rece, fara sa umbli deloc acolo.

| BGDs a răspuns:

Daca e doar o infectie incearca sa o tratezi cu un unguent cu antibiotic (Baneocin de ex) si tine-o mereu curata si pansata. Daca e unghie incarnata, trebuie sa te duci la spital sa ti-o scoata ca altfel nu se vindeca. Nu te ingrijora, iti face anestezie

| sunshine303 a răspuns:

Incearca mai bine frunza de patlagina cu miere. Daca s-a umflat inseamna ca ti s-a infectat. Pune miere, preferabil din cea zaharisita apoi infasoara cu frunza de patlagina(cat mai tanara) si bandajeaza. Trebuie sa se traga, dar trebuie un pic de rabdare!
Bafta!