| Tourniquet a întrebat:

Am o stare de greata, ma doare capul si burta. Sa mentionez ca nu am un act sexual deci nu e vorba de " sarcina ". straight face. Am 10 ani. si din decembrie mi-a venit ciclu :-s. Oare? thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate asta se va repeta draga mea, inca mult timp; trebuie insa sa stii ca asa se intampla la fete, de aceea, in aceasta perioada, trebuie sa notezi intr-un carnetel cand a venit prima data, ( si asta sa tii minte toata viata, caci vei fi intrebata mereu de medici acest lucru ca si femeie ), durata ciclului, la ce data a venit (perioada de 27, 28, 29 zile ) si sa mai notezi si daca e dureros si abundent, caci medicul asta te intreaba de vei fi nevoita sa apelezi la el si sa stii sa ii prezinti insemnarile ( o sa te felicite ca faci acest lucru ) si ca il ajuta sa isi faca o parere de ansamblu. Acum, te sfatuiesc sa iti faci in aceasta perioada, un ceai de cimbru ( o lingurita de planta,- seminte la o cana de apa fiarta si lasi asa cam 1 minut sa se infuzeze, (nu se pune zahar) si apoi strecori si bei acest ceai cu inghitituri mici. Ai sa constati cu bucurie efectul lui benefic si nu uita ca se beau 3 cani / zi. Este ceva natural, din plante, la indemana si nici scump, care are asemenea proprietati de a regla ciclul menstrual, abundenta si a atenua durerea. Ai sa imi scrii probabil ce bine te simti dupa el si asta va tebui sa faci cateva luni in aceasta perioada, pana se regleaza ciclul si nici nu o sa mai ai dureri. Si gemenelor mele le-a venit ciclul la 10 ani, este devreme intr-adevar, dar nu imposibil si nu fi ingrijorata, e ceva normal si a trebuit sa ti se intample, caci asa a fost hotarat de Sus. Te sarut micuta si nevinovata floare de primavara si multa sanatate si astept sa imi dai de veste ca ti-a ajutat acesta sfat, dat noua cu intelepciunea bunicilor noastre candva... Lucien.

7 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Deoarece nu am fost la inceput logata, mi s-a transmis raspunsul ca fiind anonim, dar era semnat Lucien; nu o sa acumulez puncte si asta nu ma doare deloc daca asa trebuie sa facem mereu, bine ar fi fost sa se fi asteptat logarea mea si apoi sa fie afisat raspunsul, dar asta e regula si ne conformam, fara cuvinte
... Lucien.

| Tourniquet explică:

@lora, le am cand trebuie sa vina menstruatia. happy

| lora_9285 a răspuns:

Sa inteleg ca, ai aceste manifestari doar atunci cand trebuie sa-ti vina sangerarea menstruala? Daca da, atunci este normal. Iar daca le ai si alta data, este posibil sa fie alceva.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Daca ti-a venit ciclul in decembrie prima oara si acum ai astfel de probleme sigur e de la el.

| fluturas a răspuns:

Poate trebuie sa-ti vina menstruatia big grin de aceea te doare capul big grinsi burta happy

| Just kidding a răspuns:

Pai probabil ca ai starile astea deodarece ti-a venit cam devreme ciclu. Nu ai de ce sa te ingrijorezi. Daca nu te simti bine du-te la un ginecolog sa ii ceri si lui parerea tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar fi mai bine sa consulti un medic... dar cred ca e de la ciclu...