| Anto100 a întrebat:

TPU nu mi-a venit ciclu! Trebuia sa imi vina pe 31 ianuarie si azi suntem in 5 februarie. Am simptome de venirea ciclului, dar am si greata si ma mai doare capul si astea sunt tot simptome? Sau ce sunt? Mentionez ca nu am avut contact sexual cu un baiat/barbat PS: Am 13 ani. Prima data cand mi-a venit a fost in 6 decembrie si a doua ora in 1 ianuarie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Esti la inceput. Normal ca ai dereglari. Le vei avea ani buni.
Ignora-l pe bula2014 (adica da-i ignore din profilul lui) pentru ca raspunde la misto.
O sa-ti vina pana la urma. Nu trebuie sa consulti niciun medic. Toate fetele patesc asa. Chiar si cele carora le-a venit de un an. O sa te tot confrunti cu intarzieri (poate sa-ti intarzie si 3 luni, dar atunci nu ai simptome; ti-am zis ca sa stii, sa nu te panichezi).
Mai ales in primul an e cel mai rau. O sa te obisnuiesti. Va mai dura ceva pana cand o sa-ti vina cat de cat regulat.
Trebuie sa-ti vina in curand. De asta ai simptome.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primele luni menstruatiile pot fi oricat de neregulate, fara nici cea mai mica ingrijorare. Poti sta linistita, va aparea menstruatia candva, nu e nici o graba, dureaza pana organismul tau se regleaza.

| pure9 a răspuns:

E posibil sa nu fie regulat mai ales ca esti la inceput. Si da greata, durerea de cap sunt simptome. Am o prietena care pateste asta de fiecare data. Asa ca stai calma si mai asteapta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Înţeleg că eşti în PRIMUL an de CM - deci, NU ai motive de îngrijorare happy

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

De asemenea, simptomele enumerate de tine ( inclusiv greaţa şi durerea de cap ) pot reprezenta simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

Toate cele bune.

| Freya1 a răspuns:

Probabil iti intarzie se mai intampla mai asteapta un pic pentru ca daca ai simptome inseamna ca o sa iti vina

| Neo12 a răspuns:

Nu cred că trebuie să te iei după bula2014. Nu văd de ce comentează dacă nu ştie. Eu zic să-i spui mamei tale şi să vă consultaţi.

| SooJin a răspuns:

Nu iti face griji, sunt doar simptome.O sa mai fie si luni cand nu o sa iti vina deloc, sunt doar dereglari. Daca nu iti vine ciclul timp de mai multe luni e motiv de ingrijorare si trebuie sa ii spui mamei tale.Dar acum, in cazul tau nu e nimic important.winking

| BellaCullen14 a răspuns:

Nu e grav. E abia prima data. E normal sa intarzie.

| ElenaDanielaE a răspuns:

Heeei! Stai linistita, o sa-ti vina... Greata si durerea de cap sunt si ele simptome! :*

| Andrei_Kovacs_1993 a răspuns:

Pai dac baie adoua oara iti vine mai greu daca e a 4 oara du-te la un dr de famile

| Anto100 explică:

Va multumesc mult!