| amage a întrebat:

Stiti cumva cum se vindeca ranile unei persoane care are diabet? Stiu ca se vindeca greu, dar as vrea sa-mi dati o comparatie dintre o persoana sanatoasa si o persoana diabetica. Sper ca ati inteles si multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| solumaam a răspuns:

Problema la diabetici este grava legat de rani ...este indicat sa fie feriti de a avea rani deschise sau alte chestii pentru ca organismul lor este sensibil si nu mai are protectia normala la infectii!
Deci ranile se vor vindeca foarte greu spre deloc!
Persoana cu diabet trebuie sa se fereasca de orice!

| Ade991 a răspuns:

Buna! Ranile unui om diabetic nu prea se vindeca! Diabetul este o boala severa, care nu se poate vindeca decat cu ajutorul lui Dumnezeu doar atat! Oamenii diabetici trebuie sa se feresasca de rani! Daca ai un om diabetic cu o rana deschisa ori cat de mica ar fi ea. sugereaza-i sa consulte un medic! bafta.