| sweet1515335 a întrebat:

Buna!

Am ocazional probleme cu constipatia. Mi s-a recomadat sa folosesc supozitoare cu glicerina sau ceai laxativ. Care este mai ok? Cu ceaiul sincer imi este teama sa nu aiba "efect intarziat", si sa am a doua zi "situatii neplacute". In cazul supozitoarelor apare aceasta problema? Ati folosit?

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Supozitoarele actioneaza la nivel local, daca materiile fecale se afla in canalul anal dar nu pot sa iasa(ex daca faci mai tare sau mai gros decat de obicei). Ceaiurile irita mucoasa intestinala si cresc peristaltismul.Acum tu stii cel mai bine ce ai si care din cele 2 ti se potrivesc.Ai grija ca daca le folosesti timp indelungat, atat supozitorul cat si ceaiul dau dependent(in sensul ca nu vei mai avea scaun fara ele)
Ca efecte, depinde de la persoana la persoana.Ca sa fii sigur/a ca nu ai efecte nedorite,prima data nu-ti fa ceaiul foarte concentrat, ci mai degraba combina-l cu consumul de apa, alimente bogate in fibre, iaurt, fructe.

| sweet1515335 explică (pentru AdelinaC):

Da, stiu ca dau o anumita dependenta, eu nu am astfel de probleme des, o data pe luna sau chiar mai rar, insa nu as vrea sa am deloc. Am luat pana la urma supozitor. Este foarte ok, in 20-25 de minute dupa ce mi-am pus doua supozitoare "am rezolvat" repede si eficient. Multumesc tuturor :*

5 răspunsuri:
| Claudes a răspuns:

Ceaiurile si isi fac efectul in 4-6 ore, poti incerca.

| sweet1515335 explică (pentru Claudes):

Am inteles. Dar efectul cat dureaza? Merg o data la wc si apoi gata, sau se poate sa ma "cheme" de mai multe ori, eventual si a doua zi sau peste noapte?

| Claudes a răspuns (pentru sweet1515335):

Depinde cand iei ceaiul, e bine sa-l iei seara inainte de culcare si sa mai bei si niste apa, normal ar trebui sa isi faca efectul o singura data dimineata, depinde de la om la om, mai multe detalii pe prospect.