| Maria2341uv51 a întrebat:

Buna. Am pierdut o sarcina la 22 de săptămâni. Cauza a fost corioamniotita. Acum mi-a venit menstruația dar este puțin ciudat decât de obicei. Adica e mai abundentă și am dureri mari de burtă și spate. Mai trebuie sa aștept o săptămână până merg la un control. Dar sunt puțin neliniștită. Cine a trecut prin așa ceva sau ceva asemănător e normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

In primul rand, imi pare nespus de rau pentru pierderea suferita.

In al doilea rand, vreau sa clarific de la inceput ca prima menstruatie dupa chiuretaj, mai ales ca vorbim de o sarcina avansata, poate fi una atipica, care sa prezinte dureri, sangerari abundente, dar orice femeie trece printr-o astfel de experienta, poate avea aceleasi simptome, fara a fi relevanta cauza avortului, ci doar procedura in sine.

Poti deveni ingrijorata daca sangerarea are miros urat, culoare neagra, contine cheaguri de dimensiuni mari, este atat de abundenta incat sa trebuiasca sa schimbi absorbantul la mai putin de o ora, daca prezinti febra etc.

Corioamniotita este cauzata de o infectie (de cele mai multe ori de natura bacteriana), deci sper ca ai primit tratament cu antibiotice sau ai fost indrumata sa faci o serie de analize pentru a depista tipul ori sursa infectiei.

| Maria2341uv51 explică (pentru Floridori):

Am avut tratament cu antibiotice când am stat in spital plus 7 zile după externare. nu ma chiuretat pentru că m-am curățat fara sa fie nevoie. mi-a a spus că copilul a fost expulzat adică mi au explicat că a fost că o naștere prematură dar pentru că era prea mic copilul nu a putut să supraviețuiesca. Am avut contracții la fel ca la o naștere. de asta sunt puțin îngrijorată că nu știu ce se întâmplă

| Maria2341uv51 explică (pentru Maria2341uv51):

Și menstruația a fost de culoare neagra in prima zi dar nu era abundentă. abia se observa

| Floridori a răspuns (pentru Maria2341uv51):

Inteleg.
Chiar si asa, trebuie sa intelegi ca organismul tau, in special uterul, a trecut printr-un anumit proces.Este bine, totusi ca ai expulzat totul in mod natural. Daca ulterior s-a confirmat ecografic ca nu au ramas resturi de tesut, nu ai motive de ingrijorare in acest sens.
Daca menstruatia a fost de culoare inchisa doar in prima zi, apoi avand o culoare normala, nu este panica.
In orice caz, la urmatoarea consultatie in cadrul careia cel mai probabil ti se va face si o ecografie, se pot stabili anumite aspecte precum grosimea endometrului, anumite anomalii, asa ca poti mentiona si faptul ca ai avut dureri mai puternice decat de obicei si sangerari mai abundente.Cu toate ca este considerat ca fiind ceva destul de normal dupa un astfel de eveniment, medicul va lua in calcul aceste aspecte atunci cand va face evaluarea.

Durerea extrema nu este considerata normala, dar durerea care nu te impiedica sa desfasori activitati obisnuite si care se amelioreaza cu calmante, este considerata ca fiind normala in astfel de circumstante.
Asta este deoarece aceste efecte apar in primul rand din cauza nivelurilor hormonale modificate.

In cazul in care sangerarea dureaza mai mult de 10 zile, este foarte abundenta astfel incat sa schimbi absorbantul la mai putin de o ora, ai cheaguri mari (mari insemnand de marimea unei lamai mai mici, de exemplu), sangerarea prezinta miros urat, sau faci febra, ar fi cazul sa te prezinti la Urgente.