| OanaSerban23 a întrebat:

Hei,am si eu o nelămurire.
Pe 7 dec mi-a venit menstruatia si am inceput sa iau anticonceptionalele karissa.
Stopul m-a tinut pana in 11, iar pe 14 am inceput iar sa sangerez. De ieri nu mai iau pastilele (le am întrerupt si din cauza ca ma simțeam foarte rau,aveam dureri foarte mari de burta,de spate si de sani), iar azi inca mai sangerez, doar ca e mai abundentă. Poate sa fie menstruatia? Sau cat timp dupa întrerupere o sa mai sangerez?
Heeelp please

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| nicusor222 a răspuns:

Karissa, din cate stiu sunt anticonceptionale cam puternice si se ia pentru reglarea ciclului.
Sunt date de doctor? Daca NU vezi ca e de la ele, mergi daca nu sunt date de doctor sa iti dea ceva mai slab. Si aia daca e abundenta si ce spui tu, nu mai e menstra.
Nu ai specificat si ce varsta ai. Daca esti mai mica de 18 ani faci un mare rau cu anticonceptionale si eu nu sunt de acord cu ele, pentru. ca din cauza lor s-au intamplat multe. Daca ma gandesc procesul lor de a reactiona, ai afla ca nu sunt bune de nimic, iar dragutul tau ficat o sa aiba de suferit din cauza lor. Si asta e 1 din foarte multe dezavantaje ale lor.

| nicusor222 a răspuns (pentru nicusor222):

Si app : Cele mai bune metode pentru sanatatea ta sunt :
1 Prezervativul
2 Metoda calendarului.
Acum lumea va zice ca vai, medodata 2 nu e buna etc.
Asa e, recunosc dar daca esti isteata nu se va intampla nimic, iar dezavantajul este ca nu e sigura.
Daca sti cum e... merg pe premiza si si prezervativul se poate rupe, sau caz in care anticonceptionalele nu au mers. Asa ca lucrul asta e riscant.
Dar inainte de toate pune pe primul plan la tine SANATATEA care anticonceptionalele nu sunt tocmai potrivite.

| OanaSerban23 explică (pentru nicusor222):

Am 19 ani, sunt date de medic si mi s-a spus ca sunt printre cele maimai slabe. Problema e ca eu nu sunt in tara si nu pot merge la el. Azi a fost ca o zi a menstruatiei, in sensul ca era abundentă in comparație cu zilele acelea de spotting in care era de ajunsvarsta doar un absorbant. Sper sa fie menstruatia(am mai citit ca poate aparea dupa întrerupe), iar eu nici nu am luat aceste ac mult timp

| nicusor222 a răspuns (pentru OanaSerban23):

Daca sunt date de medic e ok. Normal nu are voie asa ceva.
2 menstre intr-o singura luna nu e normal.
4 zile obs ca a durat ciclul la tine si asta e normal, daca pe 14 a inceput din nou, nu e normal
Descrie culoarea sangelui te rog si daca ai cheaguri

| nicusor222 a răspuns (pentru nicusor222):

La tine e vorba de o Metroragie ce e cuprinsa intre 2 menstre.
Apare la fetele ca tine care nu au ciclu regulat, dar normal se face un control ca Metroragia mai e semn de chisturi sau fibroame.
Trebuie control ginecologic si eu as zice sa intrerupi anticonceptionalele ca pot produce si ele complicatii ducat la aceste Metroragi.
Unul dintre cei 2 hormoni ai tai : extrogen si progesteron se dereglara.

| OanaSerban23 explică (pentru nicusor222):

Pai in cand a început iar(dupa 2 zile de la terminarea menstruatiei) era o scurgere care nu necesita tampon era de ajuns un absorbant zilnic. Era o culoare mai inchisa,un rosu-maroniu,uneori un rosu inchis. Iar azi, de dimineața, deci dupa întreruperea pilulelor, scurgerea e aabundenta, de un rosu aprins (asa mai aveam unele menstruatii), si nu stiu cum sa zic... e abundentă si in sensul ca curge mult dintr o data dupa se oprește si tot asa. Acum am nevoie de tampon, iar azi am schimbat vreo 4. Cheaguri de sange nu am. Eu ma tot gandesc ca e menstruatia pentru ca am toate simptomele pe carekit le aveam de obicei + ca amtu întrerupt pilulele.

| nicusor222 a răspuns (pentru OanaSerban23):

Dap. Am inteles. Stai linistita ca ai facut o dereglare hormonala, de la anticonceptionale sau se dereglara hormonii. Daca nu se lasa acel sange "viu" (rosu aprins ) trebuie sa faci un control.
Iar sfatul meu, lasa anticonceptionalele ca nu sunt bune.winking

| OanaSerban23 explică (pentru nicusor222):

M-am lecuit cu ele laughing
Multumesc mult!

| nicusor222 a răspuns (pentru OanaSerban23):

happywinking Bine ai facut.