| Adredemesconf a întrebat:

Am purtat duminica o pereche de pantofi care m-au ros teribil si ma doare ingrozitor cand ma incalt si merg.Problema este ca vineri am banchetul si nu stiu ce o sa ma fac daca nu-mi trece pana atunci.Stiti vreun remediu pentru asta? Ceva care sa faca sa se vindece pana vineri?

P.S: Am inceput sa ma dau cu crema de galbenele.E OK?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu mai purta încălțăminte incomodă.
Poartă încălțăminte cât mai ușoară, protejează zona afectată fără alte traume.
Urmărește să ai zona uscată, aplică un pansament uscat pe care ai pus în prealabil praf de sulfamidă.
Sănătate!
Pa, pa.

mariana
| mariana a răspuns:

Probabil ca nu se va vindeca rana pana vineri, pe considerentul ca, zona este expusa si daca vei incalta un pantof mai comod, asa ca, este bine sa dezinfectezi rana cu spirt medicinal, s-o lasi sa se usuce si apoi sa o ungi cu crema, este buna si cea de galbenele pentru ca, este dezinfectanta.
Sfatul dat de "push" sa nu-l aplici pentru ca, ea se refera la alt gen de problema si anume la bataturi si nu la o leziune produsa de un pantof nou ori mai putin confortabil.
Pentru a nu infecta zona, este bine sa aplici un plasture dezinfectant cu leucoplast si sa incalti la banchet un pantof, in care sa te simti confortabil, pentru ca trebuie sa te distrezi cu aceasta ocazie, nu sa te chinui.
Eu iti doresc petrecere frumoasa si multa sanatate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Masajul

| 1Dana1 a răspuns:

Incearca astea :
Inmoaie o bucata de vata in otet si tapeaza-ti bataturile. Dupa care lasa vata inmuiata in otet pe batatura, peste noapte. Dimineata freaca zona cu o piatra ponce.
Formeaza o pasta dintr-o lingura cu suc de lamaie si 5-6 tablete de aspirita pisate. Aplica pasta direct de batatura si infasoara piciorul intr-o punga de plastic. Tine piciorul invelit timp de 10 minute, dupa care trebuie sa indepartezi babatura cu ajutorul unui pietre ponce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Date in continuare dar puneti si un plasture.

| Happyintotdeauna37 a răspuns:

Mie mi s-a facut cu o zi inainte de banchet si m-a usturat rau de tot. Am pus vata cu spirt eu. Nu o sa iti treaca cu crema de galbenele.

| XenofX a răspuns:

E buna si crema de galbenele dar nu o sa iti treaca oricum pana la banchet asa ca
in acea zi cumperi un plasture din farmacie si nu o sa se observe
Distractie placuta la banchet*
L-am avut si eu anul trecut tongue

| xXsecretXx a răspuns:

Uite,daca papucii te-au ros duminica, pana vineri o sa-ti treaca...cel mai bine ar fi sa o lasi sa treaca de la sine sau in ce mai extrem caz sa te dai cu o crema(cum ar fi de galbenele)succes... distractie placuta la banchet, aprpo

| Lovius a răspuns:

Pai e ok crema dar nu cred ca va ajuta cu ceva doar pentru a usca e okhappy...mai bine pune-ti un plasture si iti trece...decat sa te complici