| Bubble a întrebat:

am racit si iau antibiotice.Stiam ca nu e bine sa beau lapte(sau sa mananc iaurt) pentru ca nu-si mai fac efectul.
Pot manca ciocolata macar?big grin sau si ciocolata e interzisa in timpul tratamentului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Laptele si aiurtul nu sunt interzise. Pur si simplu, trebuie sa le consumi la distanta de 1-2 ore de antibiotic. Dar este obligatoriu sa consumi macar 300 de ml de lactate pe zi. Ciocolata nu este deloc interzisa in timpul tratamentului.

| Minnie a răspuns:

Antibioticele nu isi fac efectul daca bei alcool. Iaurt e chiar indicat sa mananci pentru ca antibioticele si in general medicamentele, distrug flora intestinala si pentru refacere se consuma lactate usoare, in special iaurt (simplu, fara fructe, nu probiotic sau actimel etc)

| alexmircescu13 a răspuns:

Ciocolata nu e interzisa, dar un tratament prelungit cu antibiotice asociat cu consum de ciocolata sau alte zaharuri rafinate (bomboane, prajituri, etc.) in cantitati mari duce la o carenta de tiamina (vitamina B1, denumita si vitamina fericirii, pentru ca lipsa ei genereaza o stari de indispozitie, oboseala, dureri de cap, scaderea capacitatii de concentrare). Sanatate!

| DeeaLove08 a răspuns:

Poti manca ciocolata si iaurt! Numai lapte dulce nu ai voie sa mananci pentru ca "taie" efectul medicamentelor.

| ema69 a răspuns:

Nu stiu cine ti-a zis ca nu e bine sa mananci lactate in timpul tratamentului cu antibiotice, dar e gresit.Nu ai voie sa bei alcool, dar laptele si ciocolata nu au nici o treba cu antibioticele.

Răspuns utilizator avertizat
| eurynomus a răspuns:

Cand iei antibiotice trebuie sa manaci iaurt pentru nu ti distruge flora intestinala, sau un probiotic