| Adriana8d8 a întrebat:

Buna.Am si eu nevoie de niste raspunsuri. Ceva ciudat mi se intampla de 2 zile încoace.Eu seara, sa zic asa, am un obicei, ma uit pe geam înainte sa ma culc.Este o atmosfera placuta, insa de data asta am inceput sa am halucinatii.Nu stiu cat de credibil suna, dar vedeam vaci si oameni.Tin sa mentionez ca nu stau intr-o zona rurală, iar oameni e putin probabil sa vad de cand cu restricțiile.Ieri seara am ramas blocata la geam. Efectiv stăteam in picioare si ma uitam in gol.Nu ma mai puteam misca, iar creierul meu era constient de asta.Mi se racise tot corpul si cred ca am stat asa vreo 40 de minute bune. Evident,cand am inceput sa ma pot misca din nou,eram speriata, asa ca m-am pus direct in pat sa ma culc, iar apoi m-am trezit la geam, din nou.M-am uitat la ceas si era 4 dimineața.
Nu consum alcool, tutun sau alte substanțe ilegale si am un stil de viata sanatos.Va rog frumos fara mișto-uri sau alte chestii. Vreau răspunsuri serioase.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Creierul nostru lucrează și pe alte variante decât veghe și somn. Uneori sunt hauicinații, alteori pur și simplu viziuni. Acestea pot fi create de creierul tău sau sunt interpretări speciale ale realității. Findcă nu te mai puteai mișca erai într-o stare de transă. Este o stare care nu este bine să te apuce când ești la volan și conduci mașina. Dacă poți controla o asemenea stare, este o calitate specială. Important este să nu te deranjeze în viața de zi cu zi și să nu deranjezi tu pe alții cu viziunile tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
După părerea mea e o stare de hipnoză indusă.
Sunt oameni care trăiesc mult in sfera imaginatiei.
Si imaginatia poate fi in timp ce esti treaza, sau intre a fi treaza si somn, sau de somn.

| Cksihja a răspuns:

Probabil ai scurgeri de monoxid de carbon pe undeva ar trebui să faci verificări ca să fii sigură de cauze dar ceea ce ai zis tu este foarte comun iarna când lumea folosește mult instalația de încălzire. Monoxidul de carbon este foarte periculos în cantități mici provoacă halucinații și stări de rău așa că e bine să intervii înainte să crească concentrațiile.

| SemJuizo a răspuns:

Este posibil sa fie vorba doar de autohipnoza involuntara sau, din moment ce spui ca te-ai trezit din somn langa geam, poate fi vorba si de tulburari ale somnului.
Daca doresti si ai posibilitatea, incearca sa filmezi ce se intampla in timpul somnului si daca dupa cateva zile nu observi nimic iesit din comun, atunci e vorba doar de autohipnoza. Daca te sperie fenomenul, il poti studia si poti incerca sa il controlezi astfel incat sa ajungi in acel punct numai daca iti doresti.
In cazul in care exista si tulburari ale somnului, atunci i te poti adresa unui medic daca vei considera necesar.
O zi frumoasa!