| denisssssss a întrebat:

Era cam, 22:30 seara ieri si m-am pus sa ma culc m-am trezit la vreo 2:30 si nu m-am putut misca eram doar constient cu ochii deschisi am vazut o un corp de om cu coarne si a tras jos patura de pe mine pana la genunchi (practic m-am **** pe mine) dupa 10 sec. jos la picioarele mele am vazut o fata (batea lumina de la geam ) fara ochi care ii curgea sange din ei (era sa fac infarct) si brusc am auzit o bubuitura si am avut senzatia ca cineva ma sufoca si sta pe pieptul meu si dintr-o data am reusit sa ma misc am fugit repede sa aprind lumina si nimic sad ati mai intalnit asemenea caz (in urma cu doua zile am mai patit asta dar era mai mult creepy!

Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

Probabil ai paralizat in somn, eu patesc asta des. Bine, trecand peste cacaturile cu chestia aia fara ochi si aberatiile cu bubuitura si fugitul, paralizia in somn ii cat se poate de reala si des intalnita. Chiar si vedeniile is normale la ea, iar presiunea asupra corpului este si ea normala. Corpul tau ii relaxat si esti pe care sa adormi, esti in faza REM, dar creierul tau nu e inca adormit, asa apare paralizia in somn.

Probabil de la obobseala and stuff, dar stai calm, multi traiesc asta. Si eu am patit-o aseara dupa mult timp. Trebuie sa tii ochii inchisi ca sa te linistesti si o sa treaca dupa cateva minute sau secunde. Si nu asculta cacaturile cum ca ai fi bantuit and stuff.

http://www.doctor.info.ro/paralizia_in_timpul_somnului.html

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La o anumita varsta toti tinerii au cate un cosmar care pare real.

| AvalohAlyn a răspuns:

Incearca sa faci o rugaciune la Dumnezeu inainte de a te culca si eventual sa te dai cu mir pe frunte.happy
Si nu te mai uita DELOC la filme de groaza,in caz ca te uiti.happy
Si da,cum a mai zis cineva,ia-ti o lampa de veghe,luminita din aceea colorata care se aprinde noaptea sa ai ceva luminos in camera.happy
Gandeste-te la Dumnezeu, la BINE si nu uita sa te rogi seara si eventual dormi si cu o iconita aproape de tine, sub perna.happy
Sunt doar indicatiile mele, parerea mea la problema ta.happy

Iti doresc liniste, pace si mult bine.

Succes.Numai bine.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Data viitoare cumpara-ti un pampers.
Ai imaginatie tipica de amator de filme de groaza.
Daca iti plac filmele de groaza inseamna ca rezoneaza cu o anumita parte sadica din tine.
Nu este de bine in niciun caz, chiar daca sunt multi in libertate carora le plac astfel de filme.

| whatevernvm a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Nu cred ca facea misto, tipul a paralizat in somn, se intampla.

| FaraNume1245 a răspuns:

Fenomenul se numeste "Sleep Paralysis". Vedeniile si greutatea pe piept sunt normale.

| questsoul a răspuns:

Paralizie in perioada hipnopompica. Se mai intampla.

| Catti a răspuns:

Daca esti pasionat de filme de groaza ar trebui sa încetezi sa le vizionezi. Hrănește imaginația.
Cand te pui seara in pat, pentru culcare, gandeste-te la un lucru frumos, care iti face placere, elibereaza-ti mintea de stresul acumulat pe timpul zilei. Iar pentru liniștea ta, cumpara o lumina de veghe. Este o luminița mica pe care o bagi in priza si noaptea se aprinde, limitându-ti camera cu o lumina care nu deranjează somnul.