| anonim_4396 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare, acum 1-2 luni m-am taiat putin la palma, si abia dupa 1-2 luni s-a vindecat, de ce se vindeca asa greu o rana micuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca rana este iritata (miscata) in continuu, atunci se vindeca mai incet.
Daca si alte rani ti se videca incet si sangerezi indelungat si la o mica zgaraitura, atunci e posibil sa ai si probleme de diabet.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Gresit nu am diabet dar ranile se vindeca greu, fata de un om normal.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Fa-ti analize, de acolo se poate afla cauza.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

A da am uitat sa spun, corpul meu este mereu rece, doar cand beau ceva se incalzeste, cat despre anazile nu am facut nici odata, si sunt gras 75kg

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu atat mai mult trebuie sa faci URGENT investigatii (analize si consult de specialitate), pana ce nu va fi prea tarziu!

| Caro34 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am uitat sa spun: cine ti-a spus ca tu poti fi un om normal? Tu esti un om extraordinar insa mergi te rog la medic fiindca e necesar un set complet de analize care interpretate de medicul de familie ti-ar putea da mai multe informatii despre problema ta! E posibil sa fie numai o proasta circulatie a sangelui. Mananci grasimi multe sau carne de porc? Gandeste-te ca tot ce faci, este spre bine tau si pentru sanatatea corpului tau, grasutule extraordinar! Numai bine!

| Roxin a răspuns:

Salutare!

Depinde si de conditiile in care e tinuta rana. O rana expusa, se vindeca mai greu fiind predispusa la infectii.
Curata bine rana, dezinfecteaza, panseaza si fa-o cu regularitate. O sa se vindece in maxim o saptamana.

Zi buna!