| Eugeniusu a întrebat:

M-am taiat la mana cu un ciob de sticla, acum 4 luni. Era o rana deschisa si mica de 3 cm, iar un om mi-a zis sa spal rana si sa scrumez pe ea, ca se vindeca mai repede. Rana chiar s-a vindecat rapid, dar mi s-a facut o cicatrice de culoare neagra, asa spre gri. Din ce motiv, si e ok, este normal? Dau funda si vot la cine imi explica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gudronul din scrum a colorat zona, ca un tatuaj. Nu e normal, fiindca gudronul e cancerigen si va ramane acolo, ca un factor de risc permanent

| Laura a răspuns:

Alt candidat la premiul Darwin.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Wow, chiar ai pus otrava aia din tigara pe rana deschisa? Ti a luat mult sa te gandesti ca e o ideea buna? Tu de un pansament nu ai auzit?

| LPCTSTR a răspuns:

Stai.
La ce te referi prin "scrumezi"?

| BuLaNNNeL a răspuns:

Omu s-a uitat prea mult la filmele cu cowboy-ii din vestul sălbatic, unde cei loviti/tăiați puneau praf de pușcă și ii dădeau foc sa cicatrizeze rana pentru a nu se infecta. Dracu' te pune sa te iei dupa toți tembelii? Sigur te-ai spalat bine? Ca poate a rămas scrum "lipit" de rana.

| DaniTDCI a răspuns:

Intotdeauna taietura nu trebuie sa aiba alta culoare decat cea a pielii, nu era mai ok sa te speli cu apa si sapun si sa bandajezi? vezi daca te iei dupa toti "medicii".

| Apollo007 a răspuns:

Pentru ca asculți sfaturile de la toți proștii! Scrumul probabil a colorat pielea in zona respectiva. De exemplu cand faci un tatuaj ti se bate in piele un tuș. Rana era deschisa si scrumul a colorat pielea. Nu mai te lua după toate leacurile băbești pe care ti le spune unul si altul.

| Danger30 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce toti il criticati, ce a fost a fost, ce-i drept era mai bine doar sa fi curatat rana si dat cu iod, oricum, cicatricea aceea e total normala, spun asta pentru ca si fratele meu a avut asa ceva, si chiar si cu tratament corespunzator a locul unde a fost rana a capatat o culoare mai ciudata, mai inchisa la culoare, dar atata timp cat nu te deranjeaza, adica nu te doare, nu te mananca sau altceva, e doar ceva estetic, nu o sa iti cauzeze cu nimic

| Olga12 a răspuns:

Trebuie neapărat să vizitezi un medic. Este mai ușor să previi decât să tratezi.