| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si fumez de 5-6 luni. Acuma mai nou tusesc din piept sau plamani(nu-mi dau bine seama)...Cum se poate trata? Astept raspuns urgent(nu vreau raspunsuri de genul"FUMATUL DAUNEAZA (GRAV) SANATATII" ca deja stiu si vreau sa ma las)
P. S.:fumez cate o tigara-o tigara jumatete

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihaela8005 a răspuns:

Mai bine cand iti vinr pofta de fumat i-a o bomboana mentolata sau guma si n-ai sa mai fumezi

2 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Ai dat de rau si vrei sa te lasi,dar daca mai tuseai din piept sau plamani te mai lasa-i? Nu-i asa ca omul pana nu da de rau,crede ca ceea ce face e bine? Daca ai facut vreo boala de plamani,toata viata o sa tragi de ea.
Mergi la medic pentru niste analize, consultatii, ce putem sa iti spunem noi, ca doar nu suntem doctori si nici un doctor nu cred ca ti-ar spune ce sa faci fara sa te vada!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut! Partea proasta este ca nu ai precizat de cat timp tusesti, daca tusesti mai mult de 3 luni poate fi o bronsita cronica, daca tusesti cam de 3 saptamani poate fi o bronsita acuta sau alte afectiuni pulmonare.
Nu ai precizat daca tusea este cu expectoratie(cu secretii sau ca se rupe) sau daca este una seaca, iritativa de te ustura gatul atunci cand tusesti.
Daca este un productiva bea multe lichide, stai intr-un mediu umed(cand faci baie si sunt multi aburi) sau faci inhalatii cu aburi(fierbi apa, o pui intr-un bol, pui niste picaturi de inhalant de la farmacie si stai acolo cu nasul in bol dar sa fii acoperit de un prosop- nu stiu daca ai vazut vreodata la mama) pe langa asta ar trebui sa iei niste ACC sau bromhexin( cam de 3 ori pe zi) pentru fluidificarea si sliminarea secretiilor si un sirop antitusiv: ceva pe baza de plante- lemn dulce, iedera, patlagina, lumanarica.
Daca tusea este seaca la fel multa apa, aburi, dac tusea chiar este suparatoare de iti rupi plamanii cand tusesti ar trebui sa iei si un antialergic- gen loratadina, ketotifen si un sirop antitusiv pe baza de plante sau Paxeladine.
As spune o rautate : daca ai bani pentru tigari ar trebui sa ai bani si pentru medicamente.
DACA TUSEA NU ITI TRECE SA ZICEM IN 3-4 ZILE ATUNCI E CAZUL SA TE DUCI LA UN MEDIC