| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare, de 2-3 zile mi-au aparut cateva bubite doar pe stomac si pe spate putinele deci sa inteleg ca am pojar nu? cat timp dureaza si ce tratament ar fi recomandat pentru asa ceva, si ce diferenta ar fi intre "varsat de vant" si "pojar"? Va rog din suflet un raspuns! sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioanaKevlar a răspuns:

Daca e pojar sau varsat, bibitele se vor inmulti timp de vreo saptamana si te va manca pielea de la foarte mult in sus. Daca te scarpini, ramai cu urme pe piele ani de zile. Important e sa NU te scarpini, oricat de greu ar fi. Nu exista pastile pentru pojar si varsat. Chestiile astea trec de la sine in vreo 2 saptamani. Poate dura mai mult daca esti adult. Singura chestie pe care o poti face, in cazul in care e pojar sau varsat, este sa iti dai cu pudra mentolata pe corp ca sa nu te mai manance pielea asa de rau. Dar exista si posibilitatea sa fie o toxiinfectie alimentara. Nu poti merge la alt medic? Poti incerca si la particular, chiar daca e cam piperata o consultatie (cred ca in jur de 60-100 de lei).

| nmczone97 a răspuns (pentru ioanaKevlar):

Multumesc de informatii, am sa incerc la alt medic o seara placuta happy

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Megi urgent la medic!

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Salut, am mers ieri si mi-s-a spus ca nu se stie ce este ori o alergie alimentara ori am pojar, tu ai avut asa ceva?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Am avut si una si alta. Pojar cand eram mic (2-3) ani. Toxiinfectii alimentare si mai acum spre batranete. Nu se moare din ele dar trebuie tratate. Daca medicul nu stie ce sa-ti spuna inseamna ca-i praf.

| nmczone97 a răspuns (pentru Salontanul):

Problema este cu adevarat este cam praf, in cat timp trece de obicei am cateva bubite nu am multe de luni-marti cam asa dar nu am avut simptomele de temperatura s-au tuse etc. imi poti spune te rog frumos ce tratament este pentru asa ceva? daca este sad