| MRROBOT a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare, azi eram la munca si in timp ce imi faceam eu treaba, din senin imi vine sa vomit si efectiv nu am mai putut sa tin pana la baie, dar ce m-a socat este ca am vomat DOAR sange, toata lumea din restaurant s-a speriat si mi-a zis sa ma duc la urgente, insa dupa ce am iesit de la munca m-am dus acasa, pentru ca mie nu mi se parea o urgenta, in afara ca eu vomitam sange.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| WhiteLife a răspuns:

In stomac sau intestine nu exista sânge. Exista doar sucuri, cum e sucul gastric. Daca ai fi avut stomacul gol, fără mâncare, ar fi trebuit să vomezi un lichid acru, ce te zgaraie pe gat. In al doilea rând, acolo unde incepe esofagul (unde se unește stomacul cu gatul) exista un orificiu ce se contractă, un fel de gaura. In mod normal e mai strânsă, pentru ca sa nu ajungă în esofag conținutul din stomac (cum am zis, e foarte acid, iar esofagul nu are pereții așa cum sunt cei din stomac, rezistenți și duri). In momentul in care ai senzația de voma, creierul tau poate mari sau micșora diametrul acela, astfel încât să amâni cu câteva secunde vomatul. Presupun că ți s-au întâmplat aceste variante, sa vomezi, deși nu ai mâncat nimic (și să fie un lichid, nu sânge) și să conștientizezi că vomezi și eventual să înghiți în sec, sau sa tii in tine până ajungi la toaleta. Ceea ce ai pățit tu înseamnă 2 lucruri: 1. Stomacul tau este perforat (cauzele pot fi multe: ulcer, hemoragie interna etc). 2. Orificiul respectiv nu funcționeze cum trebuie (probabil pentru că nu e sucul care vine din stomac și nu-i simte aciditatea, ci vine sânge din alta parte). E adevărat că e alegerea ta sa mergi la doctor sau nu, dar trebuie sa conștientizezi cat e de gravă problema. Nu te poți trata cu o pastila antiacid, nu e normal sa se întâmple așa ceva. Nimeni nu îți poate pune un diagnostic și degeaba citești pe net diverse păreri, nu poți deveni medic in 10 minute. Du-te la medicul de familie daca nu vrei la urgente. Daca nu mergi acum, s-ar putea sa fii dus mai încolo de cei apropiați.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nici nu-ti trebuie sa-ti faci griji.
Toti vom muri.

| darrio2007 a răspuns:

Tai-o la Urgente, că nu e bine.

| Donsavas a răspuns:

Este o urgență cand ajungi sa sangerezi abundent. Tu vomiticu sânge, trebuie sa te consulte un urgentist!

| BlackLight1987 a răspuns:

Du-te la spital. Nu e de gluma!