| Constantinescu_Alina_2000 a întrebat:

Am o gaura in buric de vreo 5-6 luni si nici acum nu s-a vindecat. Am fost la farmacie si am luat baneocin unguent si am dat cu betadine si cand scot pirce-ul se astupa... Sa învinetit toată zona buricului, imi curge sânge cand il scot si ma doare foarte tare! Sfaturi? Țin sa menționez ca imi curgea si puroi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

Iti recomand sa il dai jos si sa consulti un medic sa iti prescrie niste antbiotice. Dupa ce sa vindeca rana faci altul..nu e o durere asa rea.E claar infectata rana din pacate.Ai grija sa nu faci peritonita( infectie in tot corpul)...
Si tura viitoare sa respectii indicatile celor de la salon. Pierce-ul trebuie protejat cu un tifon sa nu intre fibre de haine sau particule de praf..Trebuie el dezinfectat...iti recomand sa ai doua pierce-uri din titan sau otel inoxidabil( de la astea nu faci alergie si nici nu ti-l respinge corpul)Si unul sa il ti permanent in alcool sanitar si cand iti cureti rana sa o faci cu betadina, baneocin si alte creme cicaatrizante.Si dupa rapid pui pierce=ul dezinfectat.Un pierce care doar il stergi cu alcool nu e steril.
Imi pare rau pentru patania ta si sa te faci bine!

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Te sfatuiesc sa renunti la "podoaba" ---organismul tau nu o accepta! Dupa 5 zile de tratament cu oricare din antisepticele pe care le-ai folosit, rana trebuia sa dea semne de vindecare.Ori, in cazul tau, nici dupa 5 luni nu s-a vindecat!
Mergi la medic ---rana trebuie tratata dupa cum recomanda medicul, nicidecum dupa recomandarile binevoitorilor de pe net!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pune sare