| blondyyynaaa a întrebat:

Cu exercitii combinate (gimnastica, abdomene si bicicleta de fitness) cate 30 de minute pe zi, putina paine sau chiar deloc, fara dulciuri, cam cate kg as putea slabi intr-o luna-o luna jumatate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| justaboy a răspuns:

Depinde ce vrei, de tipul tau :mezomorf, ecto. endo. daca esti ecto. poti sa slabesti si 10 kg dar ideea e sa slabesti armonios nu asa pur si simplu pe stilu fara tate fara fund parca e teava de tun poti sa incepi cu exercitii cardio pe bicicleta alergari abdomene, iar partea cu gimnastica nu stiu ce gimnastica ai putea tu sa faci mai bine ai face niste fitness ceva renunta la paine, aproape deloc, fara sucuri gen cola, fanta nu mananci daca e trecut de 6 seara si cam asta ar fi daca slabestimai greu poti sa renunti eventual si la carne sau chestii mai grele si sa te dai pe salate si eu stiu si e important sa mananci des si f putin de 3 4 ori pe zi + gustari mici, nu e bine sa te infometezi, apoi e important sa te hidratezi sa bei apa f multa cel putin 2 litri pe zi cum zice in reclama)))daca nu corpu isi creeaza rezerve de apa pe la burtik si in alte zone )))cam asta ar fi in mare, daca vrei mai multe intreaba un medic sau un specialist in fitness nutritie etc

4 răspunsuri:
| nOnAmE_6909 a răspuns:

Pai daca le respecti cam 7 kg acum depinde si de organism...succes

o seara placuta in continuare ...pa pakiss

| nOnAmE_6909 a răspuns:

Pentru dran3: bha eu mi-am spus parerea ce te bagi? nu poti fi toti asa destepti ca tine...

| drAn3 a răspuns:

Tu fi blonda in continuare si ascult-o pe anka. Sa fim seriosi, cui ii pui intrebarea asta, unei echipe de experti sau unei adunaturi de plicitisiti? Eu nu pot sa dorm si mi-a intepenit gatul dupa 5x45min de vizionare a unor serii. Anka vine si iti tranteste raspunsul zilei, ea habar nu are, dar zice... hmm, ini mini mani me, slabesti 7 kilograME
WTF!?

Acuma daca tot am pus mana pe tastatura, pot repeta ce zice TPU :
"Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat"

Si este adevarat. Deci ai o biclicleta, dai din maini si faci abdomene 30 min pe zi. Si vrei sa nu mai mananci paine si dulcuri? crezi ca de la paine ai curu mare? Soro, eu bag 4 mese pe zi, si cand nu dorm ca acum mai bag un snack ceva. si am 68 kg de cand ma stiu.
Ce vreau sa spun, dupa parerea mea e mai putin important cat mananci, ci ce mananci. Deci mai importanta e calitatea, nu cantitatea. Tu te-ai gandit ca vrei sa slabesti. Ce schimbi? dai din maini si faci un pseudo training timp de 30 min. Si nu mai mananci dulcuri si paine... WOW ce sacrificii mari!
Si mai mult ca sigur, te pui pe cantar in fiecare zi si contati ca nu ai slabit cate un kilogram pe zi, constati ca nu ai slabit de loc in ziua respectiva, si nici a doua zi, si dupa o saptamana iti bagi picioarele si nu mai faci nimic.

Nu sunt eu expertul. Fac sala de ani de zile, dar eu nu am probleme cu greutatea, din contra, eu vreau sa pun putina masa pe mine.
Stiu sigur ca trebuie sa alergi, sa alergi pana mori si mai departe, ca sa arzi grasimile. Bicicleta aia e o basina.
Daca eu trebuie sa mananc multi carbohidrati, tu, daca vrei sa slabesti, trebuie sa mananci mai putini. Deci mai putina paine, paste, fainoase etc. Nu inseamna ca trebuie sa faci foamea, e cea mai mare prostie, fructe si legume, salata etc poti sa crapi in tine pana vomiti. Folosesti mai putine grasimi, mananci numai carne de pui si de vita, nu mananci porc, nu unt, nu dulciuri.
Sigura faza e sa ai puterea sa te tii. Sa ai control asupra ta, sa rezisti tentatilor si sa antrenezi mai departe.

Sa ma suni daca voi gresi, dar pun pariu 10€ ca nu te tii. Te lasi din prima, sau in scurt timp. E la inceput agitatia, euforia, dar pe urma devine plictisitor...

A si cate chile o sa pierzi... daca pierzi mai mult de 3 kg in prima luna, cu programul scris de tine, scos din burta ca sa zic asa, atunci anka iz my god.

| GheogheIonut a răspuns:

Eu am slabit 8 kg intr-o luna. Atentie la ce mananci, sport mult si nu manca seara. Mi-am luat bicicleta de pe http://bicicleta-fitness.ro/ si pe langa asta mai alerg dimineata cate 30-40 min. plus o dieta echilibrata.