| andrada_9540 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Daca am mancat de dimineata mai mult, adica am mancat niste nectarine, iaurt, un baton de cereale. dar am mai mancat si biscuiti cu sare. daca nu mai mananc pana maine decat un mar, 2. Credeti ca ma ingras daca am mancat biscuitii aia?:-s rasp va rogg crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te vei ingrasa asa (e regimul luptatorilor de sumo: o masa copioasa dimineata si atat). Cand ti-e foame, organismul intra pe metabolism de inanitie si depune absolut tot ce mananci, mai ales daca mananci o masa copioasa. Secretul oricarei diete este sa mananci putin si des, alimente de buna calitate, asa incat organismul sa nu simta nici o clipa foame, dar cantitatea totala de calorii sa fie mica, fara ca asta sa afecteze aportul esential de proteine si lipide.

| gHelena a răspuns:

Draga mea, risti sa faci o obsesie pentru slabit, din cate observ. Eu iti dau niste sfaturi pe care le aplic si sunt foarte multumita. In primul rand, este sanatos sa ai un mic dejun consistent, deoarece este cea mai importanta masa a zilei iar caloriile pe care le contine sunt consumate pana seara. De asemenea, este bine ca la fiecare pranz sa consumi macar o supa, iar seara iti poti pregati o salata, un gratar sau un iaurt cu fructe. In rest, poti consuma cate un fruct intre mese si este suficient pentru a te mentine la greutatea ideala. NU te infometa, pentru ca mai tarziu, aceasta conduita alimentara nesanatoasa va avea un efect negativ asupra greutatii tale. Urmeaza sfaturile mele macar timp de o luna, nu uita sa faci miscare ( sport, plimbari, curatenie in casa) si vei vedea ca poti sa fii supla si sanatoasa in acelasi timp. Un gand bun, Elena.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti dusa