| alice_2534 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare daca iei anticonceptionale inainte sa iti vina menstruatia cu 2 zile si le opresti dupa 5 zile ce se poate intampla? iti mai vine menstruatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andra_8802 a răspuns:

Daca iei anticonceptionale o perioada si apoi le opresti iti va veni, dar daca este prima data cand le iei si ai luat doar 5 pastile nu cred ca se va intampla nimic, cantitatea de hormoni pe care ai introdus-o in organism este destul de mica. Trebuie sa le incepi in prima zi de menstruatie, iar dupa ce se va termina folia cam la 2-3-4zile (in functie de organism) iti vine. Se face pauza 7 zile, apoi alta folie.

1 răspuns:
| lumy5 a răspuns:

Buna, in primul rand, anticonceptionalele sunt luate la recomandarea medicului? Nu ti s-a spus cand sa le incepi si cand sa te opresti? E periculos sa le iei dupa ureche, ai mare grija. Deci, eu pot sa iti spun cum se administreaza cele cu 27pastile/folie. Prima pastila din prima folie se ia in prima/ a2-a zi de menstruatie. nu esti protejata in primele 7 zile. vei continua cu folia pana ti se termina, apoi faci o pauza de 7 zile, si vei incepe noua folie. Ciclul va veni in cele 7 zile de pauza, dar nu este regula sa iti vina a2-a sau a3-a zi dupa ce opresti pastilele.