| anonim_4396 a întrebat:

Poti fi insarcinata si sa vina menstruatia peste sarcina... iar la prima zi de menstruatie sa iau anticonceptionale fara sa stiu ca as fi sau nu insarcinata... ce se poate intampla? din cauza anticonceptionalelor mensstruatia dureaza mai mult... oare am pati ceva daca am menstruatie de 9 zile de cand iau anticonceptionale?!

2 răspunsuri:
| babydollella a răspuns:

Nu e bine...si hai sa-ti explic de ce: anticonceptionalele au trei functii.1.iti stramteaza colul uterin si astfel nu prea pot sa patrunda spermatozoizii, 2. uterul este mai alunecos si nu se poate stabiliza ovulul ca sa fecundeze si 3 iti micsoreaza cantitatea de lichid menstrual din cauza ca impiedica ovarele sa mai eliberize vreun ovul, deci nu e deloc bine ce ti se intampla...probabil nu ai nimerit anticonceptionalele potrivite

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da te anemiezi pentru ca pierzi prea mult sange, despre restul discuta cu medicul tau, numai el stie, te cunoaste.