| StefiMaria a întrebat:

Buna!happy
Am si eu o intrebare. La ce ora trebuie sa ne culcam si la ce ora trebuie sa ne trezim ca sa avem un stil de viata sanatos?
Am observat ca daca dorm prea mult ma trezesc si mai obositayawn!
Mercii, dau fundita:X:*!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MarcelinoPanivino00 a răspuns:

Se spune ca somnul intre orele 22:00 si 00:00 este cel mai odihnitor. E important sa dormi in jur de 8 ore in fiecare noapte. Pentru un stil de viata sanatos, incearca sa nu depasesti orele 22-23 atunci cand te culci si nici 9-10 cand te trezesti.
Asta ar fi un program ideal pentru a te simti fresh, asa cum ar trebui.
:*

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Este normal, somnul prea mult oboseste, de asemenea, somnul de dupa amiaza oboseste. O persoana trebuie sa doarma intre 6 si 8 ore pe zi, idealul ar fi 7 ore. Copii si persoanele bolnave sau in convalescenta dorm mai mult, batranii mai putin. La cei 14-15 ani pe care probabil ii ai, normal ar fi sa dormi 7-9 ore, depinde de la persoana la persoana.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu trebuie să te culci mai târziu de 22 23. 8 ore de somn sunt necesare. Dar dacă poţi dormi mai mult e ok! Trebuie să ai şi o alimentaţie sănătoasă dacă vrei să nu te trezeşti obosită. Multe fructe legume, multă apă! Baftă!

| patty32 a răspuns:

Nu conteaza neaparat ora cand te culci, conteaza doar sa fie inainte de ora 12 noaptea happy

Nu mai stiu unde am citit, dar te asigur happy
Sanatos este 8-9 ore. happy
Daca te culci la 11, ar fi indicat sa te trezesti la 7-8 big grin
Dar.cam greu big grin
Te pup :*

| hippiemuslim a răspuns:

Ora de culcare e la ora 22, 23 iar durata somnului e intre 8-9 ore.
Si cum a mentionat domnul anonim, chiar ar fi indicat sa te masturbezi seara inainte de culcare, chiar daca unii considera asta stupid. Te ajuta sa adormi mai repede si sa ai un somn linistit.

| Fvn a răspuns:

Pe la 10-10:30 ar trebui sa te culci, iar pe la 7-8 te poti trezi.

| Cristary a răspuns:

Adolescentii trebuie sa doarma intre 8-9 ore pe noapte. Din cauza activitatilor scolare, de cele mai multe ori adolescentii nu dorm suficient si astfel isi pierd rezistenta in fata anumitor afectiuni.
Adultii trebuie sa doarma minim 8 ore. Te poti culca la 10, si sa te trezesti la 8. (Eu asta incerc de cand am luat vacanta, dar ma culc la 2, si ma trezesc la 11 laughing ) Sper ca te-am ajutat. Pa! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa te masturbezi inainte si dupa culcare si totul o sa fie okwinking

Funda/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A

| lidia_7906 a răspuns:

Buna! din cate stiu eu, cercetatorii recomanda 8 ore de somn pentru un stil de viata sanatos. Poate depinde si de stilul tau de viata, daca ai un program incarcat e normal sa te trezesti obosita indiferent de cat de mult ai dormi.