| Suzana2 a întrebat:

Am și eu o întrebare... in urma cu doua luni și ceva am făcut un avort iar totul a decurs bine. După la doua săptămâni am luat o pastiluță escappel pentru ca am avut contact sexual și m-am speriat foarte rău. De atunci nu am nici un simptom. Am făcut teste de sarcina și au ieșit negative iar menstruația încă nu mi-a apărut. Stiți cumva dacă sunt pastile pentru apariția menstruației? Sunt îngrijorată ca încă nu mi-a venit și testele au ieșit negative. Deci de ce nu apare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

O sa apara. Tu ai luat pastila aia care e o bomba hormonală și e normal sa ai dereglări menstruale, mai ales după avort.
Scuza-ma ca îți spun, dar ești inconstienta dacă folosesti avortul și pastila de a doua zi ca metode de contracepție. Ai auzit de prezervativ? Dacă partenerul tău nu vrea sa și-l pună da-i un șut in fund și găsește pe altul, nu merita sa îți distrugi organismul pentru asta.
Și sa știi ca poți chiar muri dacă iei mai mult de câteva pastile din alea pe an, sunt periculoase. Sa nu mai spun de avort, sa nu cumva sa mai faci asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Menstra nu apare deoarece ti-ai introdus in corp una din cele mai puternice pastile hormonale psosibile.
Efecte secundare ale acestei pastile iti dau in totalitate corpul peste cap, pentru urmatorele 6-12 luni.
O asemenea pastila se ia 1 singura data in viata, dat fiind efectele sale negative (putand produce dereglari mari ale tiroidei, hemoragii, chisturi si fibroame ovariene sau uterine, inflamatia nodulilor tiroidieni sau mamari, sau chiar cancer).
S-a inventat prezervativul totusi si ma asteptam sa fii citit despre el, maia les ca ai un avort la activ!
Prezervativul NU are efecte secundare, nu musca pe nimeni, nu doare, nu produce alergii, dereglari hormonale si nu costa o avere.
Din pacate, din acest moment poti ramane insarcinata, pentru ca ciclul tau nu va mai veni normal, nu se mai poate calcula menstruatia, ovulatia sau perioada fertula, pe urmatoarele 6-12 luni.

| ovidiu123432 a răspuns:

Nu ma pricep la asta dar zic si eu, probabil dureaza mai mult dupa ce ai luat pastile / facut avort.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ovidiu123432):

Daca nu te pricepi, nu raspunzi, pentru ca nu ai habar ce se intampla in urma luarii acelei pastile.
Lasa fetele sau femeile sa raspunda!