| meryyyyyyyy a întrebat:

Buna,am si eu o intrebare.Mi-a intarziat menstruatia, trebuia sa imi vina pe 23 sept, am facut 3 teste, la toate mi-a iesit a doua linie un pic mai stearsa, azi mi-am facut si un test de urina si mi-a gasit infectiie. Maine trebuie sa duc urina la laborator sa vada exact ce fel si cum este infectia. Este posibil ca de la asta sa nu imi iasa a doua liniuta de la test mai accentuata? Eu cred ca sunt insarcinata ca am sani tari, durerosi, ma dor si ovarele.Un sfat, va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu este exclusa posibilitatea de a fi insarcinata in acest moment, insa acest lucru, adica sa se fi format o sarcina se putea produce/intampla doar in situatia in care ati intretinut contacte sexuale cu ejacularea spermei in vagin in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. O sarcina se poate naste doar daca sperma ajunge in vagin in cele 3-4 zile de dinaintea zilei de ovulatie. In restul zilelor, adica in celelalte 22-25 de zile ale unui ciclu menstrual REGULAT, probabilitatea de a se forma o sarcina este extrem de mica sau altfel spus practic imposibila. Tu esti singura care stie sigur/precis daca ati intretinut sex cu ejacularea spermei in vagin in zilele fertile ale actualului ciclu menstrual pentru a exista posibilitatea de a fi in acest moment insarcinata.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia poate intarzia din 2 motive : din cauza faptul ca ai putea fi insarcinata sau din cauza activitatii incorecte a glandelor endocrine ceea ce provoaca dereglari hormonale, ceea ce afecteaza si lungimea ciclurilor menstruale care devin neregulate. Singurul test de sarcina al carui rezultat este intotdeauna corect este cel pe baza analizei de sange efectuat intr-un laborator de analize medicale. Infectia urinara NU influenteaza deloc rezultatul testului de sarcina pe baza de urina insa acest test este unul doar orientativ. Probabil ca rezultatele sunt neconcludente si din cauza faptului ca au fost efectuate mai inainte de trecerea a minim 8 zile de intarziere a menstruatiei. In concluzie, doar un test de sarcina pe baza analizei de sange iti va oferi raspunsul cert si corect. Multa sanatate!

| Siiiiia a răspuns:

Mergi la ginecolog.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Siiiiia):

Sa mearga la ginecolog ca acesta sa vada ce? sau ce sa-i spuna? Se merge la ginecolog doar dupa ce femeia are rezultatul analizei de sange efectuat intr-un LAM.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Ecografie transvaginala e cea mai indicata.

| meryyyyyyyy explică:

Buna martea viitoare am programare la analizele de sange da am uitat sa mentionez ca dupa ultima menstruatie nu ne am mai protejat am avut relatii neprotejate

| corbulalbrosu a răspuns (pentru meryyyyyyyy):

Nu este exclusa posibilitatea de a fi insarcinata in acest moment, insa acest lucru, adica sa se fi format o sarcina se putea produce/intampla doar in situatia in care ati intretinut contacte sexuale cu ejacularea spermei in vagin in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. O sarcina se poate naste doar daca sperma ajunge in vagin in cele 3-4 zile de dinaintea zilei de ovulatie. In restul zilelor, adica in celelalte 22-25 de zile ale unui ciclu menstrual REGULAT, probabilitatea de a se forma o sarcina este extrem de mica sau altfel spus practic imposibila. Tu esti singura care stie sigur/precis daca ati intretinut sex cu ejacularea spermei in vagin in zilele fertile ale actualului ciclu menstrual pentru a exista posibilitatea de a fi in acest moment insarcinata.