| anonim_4396 a întrebat:

Buna, Am si eu nevoie de o parere, mi-a intarziat menstra 2 zile, de dimineata am facut un test cu prima urina si a iesit a doua linie doar conturul si in rest ea era alba. Am dureri de sani, stari de somnolenta, greturi. Credeti ca este sarcina?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

O sarcina se putea forma naste si sa existe in uter in acest moment, doar in situatia in care ai intretinut contacte sexuale neprotejate in perioada 23-28 August si sperma afost ejaculata in vagin. In caz contrar cel putin teoretic NU poate exista o sarcina si ce-a de a 2-a linie de pe testul de sarcina efectuat sa reprezinte o eroare. In asemenea situatie se efectueaza inca un test. Daca si acest al 2-lea test va avea un rezultat similar, dupatrecerea a 4-5 zile se evectueaza un nou test de sarcina al carui rezultate va confirma sau infirma rezultatul obtinutin acest moment. Existenta starilor descrise de tine, care seamana mai degraba cu simptomele premenstruale in mod normal apar si existenta lor in realitate de regula infirma exisenta sarcinii. Multa sanatate!

| Gina24 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Da, am intretinut relatii sexuale in perioada 23-28 august pentru ca stiam ca este perioada fertila. Am facut un test ieri dimineata cu prima urina si mi-a iesit a doua linie dar foarte putin. Multumesc pentru sfaturi la toti!

| Freya1 a răspuns:

Pai ai citit instructiunile de pe test sa vezi cum trebuie sa arate? Posibil sa fi insarcinata daca ai avut contact sexual neprotejat sau in perioada fertila si nu numai.Un test de sarcina daca nu are nici o liniuta este incert si trebuie refacut daca are o liniuta nu esti iar daca sunt doua esti insarcinata

| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă stii că ai făcut sex neprotejat în perioada fertilă, ai toate sansele sa fii.

| Denisya a răspuns:

Sigur daca testul zice asa o fi. buna depinde si de test.este alt test cate daca il citesti după 5min nu mai e valabil eu am pățit.o mi-am facut test de sarcina mia arătat o linie si abia după 10 min mia arătat 2linii am tresărit de bucurie ca sunt gravidă când colo mi-a venit si menstruatia.am mers de urgenta la matern am crezut ca pierd sarcina când colo mi-a zis ca bus gravidă am zis ca mor de rusine.mi-a explicat ca după 5minute nu mai e valid testul.si ciclul mia întârziat din cauza stresului.mai bine mai încearcă unul si uitate la ceas si vezi în primele 5minute cate linii sunt. după 5minute nu mai e valabil.