| AlaturideIngeri a întrebat:

Buna!
Am si eu o intrebare si as dori sa mi se raspunda cat se poate de serios la ea.
Deci, sunt foarte slaba pentru varsta mea si parintii vor sa-mi faca niste analize hormonale sa vada daca din cauza hormonilor sunt asa.
Intrebarea mea ar fi: se poate vedea daca mai sunt sau nu virgina?
Funda celui mai bun si concret raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Analizele hormonale se referă la "dozajul" hormonal din sânge - deci, analize de sânge, la care NU se vede că NU mai eşti virgină!

Pentru a vedea că ţi-ai început viaţa sexuală TREBUIE să te ducă la ginecolog ( sau la medicul legist ).

Deci, stai LINIŞTITĂ!

Toate cele bune.

14 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Nu are legatura una cu alta...analizele hormonale se fac la endocrinolog, nu la ginecolog si oricum in afara de un control nu exista alta forma de a verifica virginitatea unei fete.

| 0alafaranume0 a răspuns:

Ca sa vada daca esti virgina sau nu ar trebui sa se uite in... ta, si nu vad cu ce i-ar ajuta asta in vederea rezultatelor analizelor deci e exclus stai linistita

| JenniferD a răspuns:

Cred ca parintii tai se refera la o simpla analiza de sange (pentru a verifica daca ai lipsa de calciu, de fier, colesterolul, glicemia, chestii de astea) si nicidecum la un control la un medic ginecolog. stai calma din acele feluri de analize nu se pot afla lucruri precum virginitatea.

| AlaturideIngeri explică (pentru JenniferD):

Nu se refera la analize de sange pentru ca am facut si din astea si mi-a iesit ca sunt foarte bine, si nu vor sa ma duca la un medic ginecolog, vor sa mergem la un medic endocrinolog sa vada daca este pe baza hormonilor.Ms pentru raspuns kiss

| AndreKissYOU a răspuns:

Cate kg ai? happy

| AlaturideIngeri explică (pentru AndreKissYOU):

Vreo 39-40 kg.

| AndreKissYOU a răspuns (pentru AlaturideIngeri):

Chiar ca esti slaba... sad Imi pare rau, ce aud! De ce nu pui mana sa mananci? Nu e bine, ce faci...Te poti imbolnavi, sti asta nu? Cam cat mananci u pe zi?

| AlaturideIngeri explică (pentru AndreKissYOU):

Da stiu ca nu mananc mult.Depinde,adica de maxim 2 ori pe zi,si nici atunci nu mananc mult,nu pentru ca nu as vrea, dar nu pot, nu imi permite stomacul, bine, am si probleme cu ficatul si cu stomacul si daca mananc mai mult imi vine sa vomit.

| AndreKissYOU a răspuns (pentru AlaturideIngeri):

Iati vitamine, eu la 11 ani aveam 40kg si u ca ai 16-17 ani happy Iti faci rau singura, draga mea! Mananca ptn si des, cel mai bine ar fi sa-ti iei vitamine. Dupa parerea mea :* Daca te straduiesti potiwinking

| AlaturideIngeri explică (pentru AndreKissYOU):

Am luat si vitamine.Acum astept sa-mi fac analizele, din nou, sa vad ce am si ce tratament imi vor da.Ms mult pentru sfaturi kiss

| AndreKissYOU a răspuns (pentru AlaturideIngeri):

N-ai pentru ce, draga mea! :* happy :*

| SandraCorinneS a răspuns:

Se poate vedea doar daca face un test separat pentru acest lucru.In principal, daca vrea doar sa controleze problema ta, nu se va vedea. Daca ai o varsta mai frageda, sunt sigura ca parintii nu vor face test si pentru acest lucru.
Daca pui intrebarea, este clar ca tu nu mai esti; daca nu ai ramas insarcinata, inseamna ca ai folosit prezervativ deci nu se va vedea nici la test(in caz ca il vei face)

| AlaturideIngeri explică (pentru SandraCorinneS):

Am 17 ani si da, nu mai sunt virgina.Sunt sigura ca nu vor face test pentru a vedea daca mai sunt.
Asta ma interesa, daca se poate vedea daca nu mai sunt.Deci e sigur ca nu se poate afla, decat daca vor face alt test specific pentru a afla asta?