| Marry:X a întrebat:

Am si eu o mica mare problema.De fiecare data cand stau in picioare peste 3-4 minute, ma apuca raul, simt cum inima imi merge foarte repede si nu mai pot sa respir.Si acum am sters praful de pe rafuturi mi-a venit rau.Care ar putea fi cauza? P. s: nu fumez si am 16 ani.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la medicul de familie și cere să faci niște analize de sânge, o electrocardiogramă (E. K. G., prezinți tahicardie), etc., un posibil astm, o alimentație deficitară și o hidratare necorespunzătoare.
Administrarea suplimentelor alimentare nu se iau decât în urma analizelor de sânge, riști să-ți faci mai mult rău decât bine luând de la tine putere.
Trebuie depistată cauza și tratarea efectelor ca să nu mai vorbim și de apariția complicațiilor care sunt cele mai grave într-o afecțiune/boală/sindrom/intervenție chirurgicală!
Sănătate.
Pa, pa.

| CosteaVlad a răspuns:

Ai o cădere de calciu, magneziu, etc, una din astea. Acestea sunt simptome specifice, care la vârsta ta sunt absolut normale. Eu le-am avut când aveam 14 ani, şi-au trecut de la sine, fără medic, fără nimic. Dar totuşi, trebuie să mergi la medicul de familie, nu stăm la discuţii, dar acest lucru trebuie să-l faci deoarece îţi va da să-ţi faci analizele şi vei vedea exact ce ai, apoi îţi va da eventual să iei nişte vitamine. E spre binele tău, pentru că una e când ai stările pe care le ai şi nu ştii de la ce, şi altfel e când îţi spune medicul: "da soro, ai asta asta asta, e totul sub control, se rezolvă". Înţelegi?
Am citit şi pe prospectul unor vitamine, că lipsa de magneziu poate cauza nişte simptome de-a dreptul nasoale, printre care şi acelea pe care le ai tu, dar sunt şi mai grave de atât: atacuri de panică, îţi creează teama de spaţii deschise, ameţeli, palpitaţii, aritmii, chiar şi leşin, şi multe altele, nu le-am reţinut pe toate. (categoric simptomele diferă de la persoană la persoană, în funcţie de vârstă. La 16 ani ai anumite simptome, la 19 poţi avea cu totul altele, şi practic tot din aceeaşi cauză, numai că organismul începe să reacţioneze diferit pe măsură ce creşti). Sunt stări care-ţi dau uneori senzaţia că mai ai un pic şi mori, dar care nu-ţi pun absolut deloc viaţa în pericol. happy
Aşadar fugi la medic şi fă-ţi analizele, că nu te papă nimeni. happy
O zi frumoasă!

| Lorien_2084 a răspuns:

Poate sa fie fie de la anemie, fie, mult mai probabil, de la o tensiune oscilanta. Puseuri de tensiune. Vezi ce anume iti provoaca aceste puseuri, fie sunt cauze fiziologice, fie pe fond nervos.

| Marry:X explică:

Buna din nou.Nu piktor, nu beau cola pentru ca sunt alergica la cofeina.Nu stau in casa toata ziua.Ies in oras, ma duc cu parintii o data pe saptamana in natura.Chestia e ca am si ameteli atunci cand am simptomele enuntate mai sus.Am luat si niste vitamine pana acum 2 saptamani, pentru ca slabisem ingrozitor si nu mai mancam aproape deloc. Dupa ele mi-am revenit. O sa va urmez sfatul si zilele viitoare o sa ma duc la un control medical.Multumesc pentru ajutor. O zi buna!

| piktor a răspuns:

Nu fumezi, da cola sucuri bautura?
si tu stai atunci toata ziua pe scaun in fata calculatorului sau ce faci?
nu iesi afara, in oras sau in natura?

| Timeea_1190 a răspuns:

Mergi la medic! TPU nu este un medic specialist. Mergi la medicul tau de familie spune-i problema ta si te va indruma. Sper sa iti fie de folos. Poate ai o alergie. Sau poate ai astm bronsic nedepistat pana acum. Sunt doar pareri. Funda?

| Zuzuleex a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa te duci la medicstraight face

el este singurul care iti poate spune cu exactitate ce ti se intampla...

bafta si sper ca dupa aceea sa nu mai ai aceasta problema

te pup