| mao14 a întrebat:

Buna am si eu o mica mare problema. eu am puroi in gat si nu ma duc la doctor pentru ca mia frica sa nu la trimita la bisturiu laughing
Imi dati va rog un sfat in legatura cu ce pot face ca sa scap de puroiul din gat (pe amigdale) multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunahappy parerea mea este sa te duci la doctorwinking... ce sa-ti faca cu bisturiul la un puroi nu s-a inventat operatia la puroi din gatlaughing...
iti da reteta cu pastilute si o sa-ti revii
sau daca nu vrei sa te ducilaughing uite cateva sfaturi bune practicate de mine mai mereu, care ma scapa de orice raceala si infectie din gat
1. fa o gargare cu sare
procedezi astfel: intr-un pahar pui 2 lingurite pline de sare si pui apa pana la jumatatea paharului amesteci pana sarea se topeste, inepi sa faci gargare cu sare astfel: iei cate o gura plina din aceea solutie si faci gargare (ai grija sa nu inchiti!laughing nu face rau dar e destul de scarboslaughing pentru ca este ff saratastraight face ) dupa care scuipi si iar faci din nou pana ce paharul este gol. dupa ce termini procedura nu mananci si nu bei nimic o ora! daca nu suporti gustul care ti-a ramas in gura poti clati usor cu apa dar fara sa bei! si ai sa vezi usor cum de gadila asa in gat pentru ca isi face efectul solutialaughing si ai sa incepi sa scuipi asa ca niste flecme urate (acelea sunt de la infectie, practic vei eleminina infectia din gat -puroiul)
2. fa un ceai cu bucati de lamaie
procedezi astfel: intr-un ibric sau in ce faci tu mai mereu ceaiul,pui apa cat cuprinde si lasi sa fearba pana da in clocot, atunci pui bucatelele de lamaie, pui o lingurita de zahar nu mai mult! si lasi sa se raceasca doar 10 minute dua care bei chiar daca este foarte cald (atunci cand ceaiul este cald acesta topeste practic aceea infectie)
din aceste 2 exeple date de mine eu una as alege-o pe prima pentru. ca este eficenta mereu la mine imediat cum pa doare gatul ai am asa eva ciudat in gat ma duc fuguta si fac procedura si a doua zi sunt ca noua:X incerca sa practici cant te culci gargarea pentru asi face efectul mai binewinking si cea cu ceaiul e bun dar mie nu-mi place pentru.ca lamaia iti poate da dureri de inima eu asa patesc mereu si de aia nu fac... acum alege ce rezi ca e mai bine fa gargare sau du-te la doctor.happy poti face asa fa acu o gargare si mine du-te la doctorwinking
te pupici si succes!:*

| BGDs a răspuns (pentru anonim_4396):

Operatia la "puroiul din gat" se numeste amigdalectomie si e inventata de ceva vreme happy

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te opereaza nimeni in plina inflamatie.Mergi la medic si vei primi antibiotice ca sa nu faci complicatii la inima sau rinichi.

| doctoressa a răspuns:

Buna! Trebuie sa mergi la medic, pentru ca ai nevoie de tratament antibiotic. Trebuie dat un exudat faringian pentru a vedea ce microb ti-a cauzat aceasta infectie. Cel mai de temut este Streptococcul beta hemolitic. O infectie produsa de acest germene, netratata la timp, poate evolua cu afectari serioase ale inimii, rinichilor si articulatiilor. Multa sanatate! http://www.i-medic.ro/boli/faringita-streptococica-acuta

| BGDs a răspuns:

Cum bine zice Brigaela (ca de fiecare data), du-te la doctor sa te vada cat mai repede pentru ca in spatele unei banale infectii in gat se pot ascunde multe lucruri foarte grave (cum ar fi reumatismul articular acut)

| ioanaioana a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iei in serios asta, pentru ca ultima oara cand am avut puroi in gat a trebuit sa fac injectie deci eu zic sa te duci la medic nu sa faci de capul tau, baftawinking

| iEmonel a răspuns:

Gargara cu apa si sare.

| GabyAdicaEu a răspuns:

Nu manca citrice ( lamaie, portocale ) si ia medicamente cu penicilina este foarte, foarte buna pentru asa ceva, si eu am avut si am fost la spital internat si imi dadeau penicilina!

| EugeNNio a răspuns:

Nu cred ca problema ta se rezolva cu operatie,cred ca e o in infectie, cel mai bine sa te vada un doctor, sigur problema ta se rezolva cu medicatie.

| Jessiiica a răspuns:

Du-te la doctor, nimeni nu stie mai bine

| Lenuta_Canalos_1988 a răspuns:

Da chiar fuctioneaza