| cristine91 a întrebat:

Am si eu o mica problema, azi mi-au venit si mie ochelarii. A durat un pic, pentru ca nu aveau o lentilte de care aveam nevoie(la OS am astigmatism miopic -1 si la OD miopie -0, 75). Am o mica problema, vad foarte bine cu ochelarii la distanta, chiar foarte bine, doar ca atunci cand merg si ma uit in jos am impresia ca sunt in panta si merg in panta si anumite obiecte cum ar fi masa, laptopul il vad in panta, nu drept si simt un pic si o durere de cap, pot spune ca e suportabila deci nu e o durere foarte mare, doar ca nu inteleg de ce cand merg si urc scarile parca as fi in panta! Este din cauza lentilei cilindrice? Am mai citit undeva pe net ca persoanele care au astigmatism dureaza vreo 2-3 saptamani pana se obisnuiesc cu ochelarii. Mentionez ca e pentru prima oara cand port ochelari, azi e prima zi si sa fie din cauza asta? Pana ma acomodez? Chiar as fi recunoascatoare daca mi-ar raspunde cineva care a mai intampinat aceasta problema, daca a mai fost intalnita sau trebuie sa mai merg la oftalmolog inca o data.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimaa77 a răspuns:

Daca pentru prima oara porti ochelari,
ochii tai trebuie sa se obijnueasca cu ochelarii. Nu-ti face grij si eu asa am fost!happy

2 răspunsuri:
| BlueByte a răspuns:

1.Daca este pentru prima oara, v-a trece ceva timp pana cand ochii se vor acomoda cu ochelarii.
2.S-ar putea sa fie ochelarii prescrisi gresit.
Parerea mea este sa astepti cam o saptamana sa vezi ce se intampla, daca ochii se acomodeaza daca nu iti recomand sa faci un consult la un alt medic oftalmolog.Succes.

| cristine91 explică:

Dar daca ar fi ochelarii gresit prescrisi nu ar trebui sa nu vad bine cu ei?