| geo_7309 a întrebat:

am si eu o nelamurire, am avut ultima menstruatie in luna noiembrie dar nu a fost normala doar cateva scurgeri, la sft lunii am avut contact sexual neprotejat dupa care din nefericire a urmat o sarcina, pe 21 ianuarie am facut intrerupere sa sarcina si mia depistat ca am un chist ovarian, la 10 zile dupa chiuretaj s-a intamplat sa am un contact sexual neprotejat dar a ejaculat afara, ce sanse sunt sa nu fiu iar? plus ca nu mi-a venit nici acum o menstruatie normala am doar niste scurgeri asa temporare...va multumesc ast rasp.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sanse mari sa fii din nou insarcinata. In primul rand ca dupa chiuretaj este complet interzis sa ai contact sexual timp de 6 saptamanai (pentru igiena). In al doilea rand, ca 6 luni dupa chiuretaj este absolut obligatrie folosirea prezervativului. In al treilea rand ca ovulatia apare, de obicei la 10-14 zile de la chiuretaj.
Din pacate, sau din fericire, de data asta nu mai poti omori copilul (uterul tau s-ar rupe la un nou chiuretaj). Daca esti insarcinata, esti nevoita sa tii sarcina cu toate riscurile reprezentate de scurta durata intre avort si conceptie (copil mic, cu probleme de crestere si posibile malformatii).

mlm
| mlm a răspuns:

Parerea mea este sa mergi la un control, nu te lasa asa, rau ai facut ca numai dupa 10 zile de la intreruperea sarcinii ai avut si un contact sexual, fugutza repede la medic el este singurul in masura sa-ti dea un sfat bun.Bafta multa iti doresc.

mlm
| mlm a răspuns:

Draga Ilinca nu fi rea,daca ai dadeai un sfat nu era nimic,nu cred ca trebuie sa vorbesti asa cu ea,intr-adevar a gresit ce sa faca,de multe ori din greseli inveti,ea intreba doar, nu trebuie sa dramatizezi astfel, parerea mea este sa-i ajutam pe cei care ne cer ajutorul nu sa-i judecam nu suntem Dumnezeu.Nu cred ca tu esti atat de corecta si nu ai gresit, iar apoi ai incercat sa ceri sfatul altcuieva.Nu te supara pe mine dar acesta este adevarul, nu judeca, daca poti da un sfat bun.

| Tania a răspuns:

Oau! Eu sunt de acord cu Ilinca! Cum dupa o asemenea experienta trista sa o faci tot fara! Waaw!

| kleorys a răspuns:

Nu se stie niciodata! Pentru linistea ta fa mai multe teste de sarcina, iar in legatura cu chist ai fost cu ea la doctor? Si nasa mea a avut, s a dus la doctor, i a trecut, dar dupa ce s a racit, si i a venit scurgeri temporare, s a dus iar la doctor (doctorul a gasit un alt chist).A primit tablete si acum e iar mai bine...

| Ilinca a răspuns:

De obicei omul din greseli invata. Dar se pare ca tu nu esti in stare sa inveti din propriile greseli. Ce rost are sa-ti raspundem la intrebare? Noi nu avem de unde sa stim daca tu esti insarcinata sau nu, mai bine ia-ti un test de sarcina si eventual fa-ti si o programare la chiuretaj. De fapt fa-ti mai multe...

| Ilinca a răspuns:

Mlm, nu imi permit sa judec pe nimeni, dar mie personal un avort mi-se pare o crima (ca acel copil nu era nascut, tot crima e pentru ca orice fiinta care respira este vie). Ca s-a intamplat o data, asta e, se poate intampla oricui. Dar uite ca ea nu a invatat nimic din asta. Cat despre sfaturi, i-am dat un sfat bun, sa-si faca un test de sarcina ca noi nu avem cum sa stim daca ea este insarcinata din nou sau nu. Si sa-si faca si cateva programari la chiuretaj ca nu prea pare dispusa sa invete ceva din greselile pe care le face...Repet, nu judec pe nimeni, imi expun doar punctul de vedere (care nu trebuie neaparat sa multumeasca pe toata lumea).