| Ioana184 a întrebat:

Buna, am și eu o nelămurire. De ceva timp tot îmi vine să mănânc incontinuu parca nu mai mă satur, o fi de la vremea asta? De ce simt nevoia asta?

Dau funda:-)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Creierul tau duce lipsa de activitate, se plictiseste, el are nevoie de un impuls si il gaseste in mancare. Nu stiu daca joci jocuri video, dar cand joci un joc video efectiv uiti de mancare pentru ca creierul tau are o activitate placuta ce ii ocupa atentia, asta merge cu orice iti face placere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Confunzi plictiseala sau stresul cu senzația de foame.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E din cauza psihicului mănânci pe baza nervoasa, probabil nu ești obișnuită sa ai un astfel de stil de viata "încuiat" și te refugiezi în mâncat excesiv asa vei depune și kg în + mai bine fa sport ceva sau altceva sa îți ții mintea ocupata cu ceva, când îți mai vine sa mănânci încearcă sa te speli pe dinti sau bea jumate de L de apa.

| anșa a răspuns:

Dacă mănânci și nu te mai saturi poate ai avea vreo boală și poate ai avea nevoie de un control de la un medic. Dacă mănânci din cauza stresului și te candești la coronavirus e problema ta poți controla nevoia voluntar. Totuși eu îți recomand să bei un pahar de apă înainte să mănânci să îți mai iea din pofta de mâncare iar dacă e e ceva mai grav merge in control la un medic.

| Ioana184 explică (pentru anșa):

Nu mănânc din cauza sterilului,, nu pot să mă satur, mereu când văd că mănânc mai mult, mă ia conștiința, și îmi vine să mă pedepsesc

| stancuprint a răspuns (pentru Ioana184):

Eu spun ca esti stresata, de la mult stres creierul simte nevoie sa pape happy. Incearca sa faci ceva util sa mergi pur si simplu pe strada 2 ore, sau sa alergi sau daca ai bicla trage o tura de minim 2 3 ore. Vezi daca mai simti nevoia sa papi fara oprire. O sa papi dupa tura de bicla, dar asta este un lucru bun, pedalatul a-ti face pofta de mancare. Deci incearca ce am scris eu aici si poate revi cu o rezolvare. Succes!

| NeganMyLove a răspuns:

Și eu simt exact la fel! Din cauza ca trebuie sa stam în casa am ajuns și noi sa ne plictisim și ne vine să mâncăm ceva ca să zicem că avem ceva de făcut. Lasă să treacă perioada asta și îți va trece!

| girl9988 a răspuns:

Poate fi din cauza stresului sau de ce nu, din cauza plictiselii. Încearcă să ți gasesti alta ocupație in aceasta perioada, incearca sa faci sport, sa citesti, sa te uiti la filme. si eu am avut o perioada așa, dar la un moment dat te vei plictisi