Întrebare recomandată | simonyta a întrebat:

Buna,am si eu o nelamurire. Sunt insarcinata in 7 luni si avand in vedere ca se apropie momentul...nu stiu cam ce ar trebui sa imi iau cu mine la spital, si cel mai important cam cat se da la o nastere prin cezariana si la una normala? Am la dispozitie 300€.VA MULTUMESC!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Imi pare rau sa-ti dau o veste nu tocmai buna, dar nu prea or sa-ti ajunga banutii. Pana la nastere poate mai aduni vreo 200-300 de euro, macar sa fie acolo, pregatiti, daca nu-i dai in spital ii folosesti pe urma. Acum depinde si de unde esti si unde o sa nasti, dar cel mai sigur cred ca ar fi sa intrebi chiar medicul cat costa cezariana. Pe urma neaparat sa-l intrebi daca trebuie sa iei ceva pentru operatie - spitalele nu mai au mai nimic si am vazut lume la farmacie, in Bucuresti, cumparand pana si ata pentru cusut operatia din farmacii, si trusele de perfuzie, si ace, si tot. Tinand cont ca ai cezariana o sa-ti trebuiasca si calmante serios, pentru ca dupa anestezie o sa te doara operatia. Eu m-am cutremurat vazand asa ceva, dar se pare ca nu ai de ales. Deci vorbeste cu medicul daca are spitalul tot ce trebuie sau trebuie sa-ti cumperi tu si sa le aduci cu tine cand te internezi. Bagaj trebuie sa ai si pentru tine, si pentru bebe, le poti vedea aici f. bine organizate, sub forma de lista unde poti bifa ce ai luat si sa vezi ce-ti mai lipseste http://www.copilul.ro/nivea/bagaj-de-maternitate.html. Sanatate multa si tie, si bebeului, si nastere usoara!

| unknownn a răspuns (pentru mixxjim):

Hai dao-n moloz, 600 de euro pentru o nastere intr-un rahat de spital de stat in ROMANIA? Ai de *** ce-a ajuns...

| mixxjim a răspuns (pentru unknownn):

De acord, asa e. Spuneam ca depinde si unde o sa nasca, poate fi ceva mai putin. Prin Buc am auzit ca dr. cer cam 12 mil pentru o cezariana, ha? Plus anestezistul. Plus asistentele/moasele/infirmierele, ca altfel zaci ca un animal in propria urina si propriul sange in pat si mori de dureri. Daca trebuie sa-ti cumperi toate cele, precum ziceam, iaca socoteala. Tocmai pentru ca spitalele sunt cum sunt ajung preturile astea. Ce nu inteleg eu este de ce mai platim contributii de sanatate din salarii...

| PDI a răspuns:

Intr-o zi am auzit ca o femeie a dat 700 lei pentru analizele alea care se fac! Deci cred ca ar trebui sa iti ajunga 300 € ca sa platesti.Nastere usoarahappy

| simonyta explică:

Mersi mult! am vb cu medicul cu care o sa nasc si ma costa 11mil operatia pentru toat echipa care ma va asistwinking