| asasunteucesafaci a întrebat:

Am si eu o problema! Acum 3 zile mi-a crescut un cos in dreapta nasului! Prima oara nu i-am dat importanta dar pana acum s-a umflat si a ajuns umflatura pana la ochi si arat de parca am luat bataie de la o brigada de tigani! Cosul este foarte tare!

Ce pot sa iau ca sa scap de el? Va rog frumos! Am incercat cu ceai de musetel aseara, dar azi s-a umflat si mai rau!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de un furuncul - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/furunculul_1403

http://www.divahair.ro/......_tratament

Poţi să-l ungi de 3 ori pe zi cu o Cremă pe bază de antibiotic ( gen Triamcinolon, Negamicină, Tetraciclină, etc. ).
Apoi îl pansezi ( deasupra ) cu pansament cu leucoplast şi rivanol ( ca să nu se şteargă crema ).

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Du-te urgent la medic. Risti sa iti afecteze vederea. http://www.i-medic.ro/boli/furunculul

| ℓανιηια a răspuns:

Du-te la doctor.

| Makovei_Iuly_1995 a răspuns:

Pai orice ai face nu incerca sa in sacai sau ceva de genu, pentru ca se poate infecta, mai bine mergi la medic si iti spune el ce sa faci! Sper ca te-am ajutat!

| Yolocaust a răspuns:

Mai exact nu poate fi un cos daca este asa de mare, Poate fii un furung (am avut si eu ) incearca sa-l spargi si pune ceva care sa il coaca si pui un pansament. dimineata daca il vezi copt roaga pe cineva sa-l scoata cu tot cu radacina happy