| 20SwEeT1994 a întrebat:

Buna TPU:am maseaua umflata de mai multe zile si nu stiu ce sa fac cand apas pe umflatura este tare, am facut infuzie cu ceai de musetel dar nimic, am luat si ketonal dar nimic. Astept raspunsurile voastre. Dau fundita:X,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la măsea ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul ( dacă este cazul ).

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Ketonal-ul este pentru durere, NU te ajută să scapi de infecţie!

Toate cele bune.

| PeFuga a răspuns:

In primul rand dintele nu se poate umfla! Cred ca este vorba despre gingie, deci probabil ai fie o afta, fie un abces. Trebuie sa megi la medic. Daca e abces, nu te costa mult drenajul, deci nu lasa sa "treaca de la sine".
In al 2-lea rand, ketonalul acela te poate scapa de durere cel mult, dar in nici un caz de infectie! Daca e infectie se iau antibiotice, iar antibioticele nu se iau fara recomandare...

Pe scurt: fuga la medic!

| Pinocchio a răspuns:

Trebuie sa te duci neaparat la stomatolog.
Iti va prescrie un tratament si dupa ce se va dezumfla, iit va rezolva dintele(plombare sau altceva).

| jmekerashu a răspuns:

Ai o infecție și trebuie să mergi de urgență la medic. S-ar putea să fie nevoie de o extracție, dar nu e sigur pentru că. ești la kilometri distanta. mergi cu încredere la medic și pregăteștete de un tratament - http://www.i-medic.ro/primul-ajutor/tratament-cazul-durerilor-de-dinti

| 20SwEeT1994 explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi, tin sa va anunt ca am fost operata si acum iau tratament si ma simt cat de cat bine maine ma duc la stomatolog sa mi scoata aschiile :*