Întrebare recomandată | stefastef a întrebat:

Am si eu o problema cu dintii ..chiar daca ma spal in fiecare dimineata dintii mei nu sunt niciodata albi.sad ..ca sfaturi sau trucuri aveti pentru un zambet frumos /?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| MalinaAndreea a răspuns:

Eu am incercat sa ma spal pe dinti si cu zeama de lamaie, si sincer se vede o diferenta. Poti incerca si tu, de 2 ori pe luna, ca nu e bine sa exagerezi.

| Azµre a răspuns:

Încearcă să te speli cu sare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Albirea dintilor tine si de tipul de dinte al fiecarei persoane. Sunt persoane care au dintii usor transparenti si care nu vor ajunge niciodata la acel alb mat pe care si-l doreste majoriteaetea persoanelor. O igiena orala facuta corect cu o pasta de dinti cu fluor si cu un factor de albire este suficienta.
Nici albirea profesionala nu este totdeauna recomandata deoarece exercita un stres foarte mare asupra smaltului dintilor.
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat
| iccecrim a răspuns:

Bună bună draga mea, eu am avut niște dinți galbeni, dar auzisem că cu soda alimentară faci niște dinți albi, strălucitori! La mine merge! Numai că nu utiliza soda de mâncare în fiecare zi, o dată la o 4 zile sau mai puțin! Cum se face: Periuța de dinți spălată și curată, să fie umedă, o aplici în sodă, cu soda ceea dai peste dinți(la fel cum îți speli dințișori din înainte), și masează așa cam vreo 3 minute. Să nu iriți gingina, că eu ieri am rănit-o și m-a durut rău seara, fii atentă! Hey îți spun sincer că merge încearcă și dacă merge dă-mi funda! Aaaa și eu mixez(amestec) pasta mea de dinți cu altă pastă de dinți! Având una mai veche și mama mi-a cumpărat una mai nouă, și ziceam s-o amestec ca să văd ce iese, și mi se pare că face efecte, am niște dințișori albi și strălucitori. Îmi place foarte mult.

| Foaredecolt a răspuns (pentru iccecrim):

Ce e aia soda alimentara?

| iccecrim a răspuns (pentru Foaredecolt):

Bicarbonat de sodiu sau soda alimentara, este aceeasi draga mea! funda?

| Lyvyw a răspuns:

Pai poti sa te speli cu bicarbonat de sodiu, da ai grija sa nu te zagarii!

| Geoosh98mtfc a răspuns:

SI eu am la fel. spalate mult mai des cu o pasta de dinti cu partiule ..sau te duci la doctor pentru albire

| Nicullet a răspuns:

Pai da, depinde mult si de spalarea zilnica dar depinde cat de mult calciu ca sa fie smaltul puternic ca sa se curete mai bine, dar poti sa te duci si la dentist pentru albire, noroc.happy

| bekaandreea a răspuns:

Pentru asta trebuie timp...sora mea se spala pe dinti in fiecare zi pe dinti de cativa ani si tot nu ii are alb imaculat.....incerca o solutie
truc:spalate de 2-3 ori pe saptamana cu zeama de lamaie iar apoi cu bicarbonat de sodiu (bineinteles inainte de astea cu pasta de dinti)

| iuly03 a răspuns:

Buna! Stiu ce poti face.Ori te duci la dentist, ori te speli pe dinti apoi apesi cu prosopul pe ei si dai cu periuta de dinti (fara pasta)pe dinti happy. Sper ca ti-am fost de ajutor! Si daca nu reusesti si dupa toate astea...chiar ai niste probleme la dinti.

| cosminutzuu a răspuns:

Poti sa te duci la dentist pentru albire. daca ai probleme la dinti. Daca sunt doar galbeni schimba pasta de dinti.sau pune mai multa pasta ..sau spalate mai mult si de mai multe ori pe dinti.

| BeeaBeya a răspuns:

Pai! Nu trebuie sa te speli pe dinti doar dimineata si seara ar trebuiii, sau... poti sa mergi la farmacie sa cumperi creion pentru dinti acesta albeste dintii sau poti si sa mesteci mult guma orbit.