| Claudia_Mariana_1995 a întrebat:

Buna,am si eu o problema fac pipi foarte des de vreo trei zile si nu stiu ce sa fac am fost acum in an la medic cu o alta a problema am avut o infectie urinara si apoi o cistita dar nu faceam asa des ca acum, acum fac si de 20 de ori pe zi si foarte putin vreau si eu un sfat, tin sa mentionez ca am varsta de 19 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o răceală abdominală sau o infecţie urinară ( chiar cistită ).

TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru Trimitere la analize/investigaţii suplimentare ( sumarul de urină/urocultura, preferabil cu antibiogramă ), eventual, chiar o Trimitere la ecografie sau la medicul urolog!

Abia după ce ai CONFIRMAREA diagnosticului şi după ce se vede la antibiogramă ce antibiotic este mai eficient în cazul unei eventuale infecţii, vei primi tratamentul ADECVAT!

Dacă foloseşti diverse produse ( fără prescripţie medicală şi ) FĂRĂ a şti dacă sunt eficiente sau nu ( în cazul afecţiunii tale ), te vei alege cu o AGRAVARE a acestei infecţii şi afectarea tractului urinar superior!

Vezi detalii despre cistită la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......tiala-_589

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Mihaela1964 a răspuns:

Mergi din nou la medic, probabil ca infectia urinara isi face iar de cap sau esti racita. Pana atunci fa bai de sezut cu ceaiuri si stai infasurata, fereste-te de curent, de bauturi extrem de reci si de bai reci (mare, psicina, etc).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana nu mergi la medic nu te apuca sa iei medicamente de capul tau. Poate fi o raceala. Depinde de fiecare, spre exemplu daca esti foarte sensibila poti racii foarte des. Trebuie evitat cat posibil spalarea cu apa rece, statul in curent si mersul prin casa fara papuci.

| CartoonN a răspuns:

Multi inainte!
Poti sa ai orice.
Sfat? Pai care ar putea sa fie cel mai bun sfat daca nu acela de-a merge la medic.

| Dana_Alina_1997 a răspuns:

Poti avea probleme cu rinichi. Consulta un medic. Numai bine happy

| Amatoru a răspuns:

Du-te la urolog poti sa bei ceai de merisor cel mult 3 cani pe zi sau de codite de ciresi si matase de porum...un test de urina sa vezi daca e infectie un eco la bazina sa vada daca nu sunt ingrosati peretii vezici.Pana atunci ceeaiuri, nu spala cu apa rece, fara dusuri reci ...bazin etc Multa sanatate, bafta!

| Claudia_Mariana_1995 explică:

Probleme cu rinichi am dar nu am facut asa des niciodata o sa incerc cu ceaiurile, cu cozi de cirese am mai incercat dar in zadar, am avut nisip la rinichi si o colica renala dar asta s-a intamplat acum jumatate de an, aveti idee daca plicurile de uriprev sunt bune le am de la medic am avut mai multe si mi au mai ramas.

| Claudia_Mariana_1995 explică:

Multumesc mult pentru sfaturi pot spune ca mi am mai revenit, am baut forte multe ceaiuri, am luat doua pastile de ciprinol si pot spune ca ma simt mult mai bine, nu o sa ignor nici dusul la medic deoarece sunt constienta ca poate sa imi fi trecut doar pe moment dar multumesc mult pentru sfaturile oferite mi au fost de mare ajutor.