| 00Roxanne a întrebat:

Am urmat un tratament de 7 zile pentru infectie urinara si acum lam terminat dar tot fac pipi putin. Credeti ca trebe sa merg la medic iar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihaiion2 a răspuns:

Daca tratamentul pe care l-ai luat a fost dat in urma rezultatului unei uroculturi si inca mai ai simptomatologie atunci tratamentul trebuie continuat. Tratamentul cu antibiotic se tine pana la disparitia simptomatologiei si inca doua zile dupa.
Daca nu ai facut nicio analiza la inceputul tratamentului atunci trebuie sa mai astepti minim 7 zile dupa terminarea tratamentului si apoi sa faci o urocultura. In cele 7 zile de asteptare ai putea sa iei niste antiinflamatoare si antiseptice urinare pentru a ameliora simptomatologia.
Cu rezultatul de la urocultura te prezinti la medicul de familie.
Se poate ca urocultura sa iasa sterila si tu sa ai simptomatologie in continuare. Si in acest caz te prezinti la medicul de familie.