| Hogosel a întrebat:

Buna,
Am si eu o problema grava din punctul meu de vedere.
Eu am avut covid la inceputul lunii octombrie 2021, gustul mi-a disparut pe o perioada de 2 saptamani dupa care a inceput sa imi revina treptat, eu am facut vaccin pentru covid in luna noiembrie cam pe 18 pentru a face rost de certificatul acela verde.

Gustul imi revenise aproape complet pana in decembrie, iar pe data de 4 decembrie mi s-a schimbat dintr-o data, carnea prajita, ceapa, usturoiul si multe altele au gustul oribil si de atunci pana in prezent nu mi-a revenit gustul. Puteti sa imi spuneti ce sa fac va rog ma chinui in fiecare zi sa mananc orez si nu mai suport?

Am 8 luni de cand ma chinui cu gustul acesta.

Cer sfatul unui medic daca se poate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Cunoscatori" sunt destui pe aici dar medici nu. Mai bine mergi la medicul tau de familie.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu avem medici pe acest forum!
Apeleaza la medicul de familie si acesta iti va da trimitere pentru investigatii medicale amanuntite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt medic. Am avut si eu parosmie dupa COVID dar de obicei dureaza cateva saptamani, la mine a durat ~3 luni. Carnea, orice carne si oricat de procesata nu mai avea gustul normal ci un gust acidic ca la ceapa.
Du-te la medicul de familie care probabil iti va face o programare la un ORL. Daca nu ai nici o infectie probabil iti va recomnda sa incerci sa mirosi diferite uleiuri ca sa iti antrenezi sistemul olfactiv.