| Chuchilili a întrebat:

Am si eu o problema. Ieri pe la 5 cam asa m-am epilat pe picioare cu ceara. Au aparut acele puncte rosii dar e si normal pentru ca firele au fost smulse. Ce ma ingrijoreaza este ca astazi mi-au aparut niste bubite ca un fel de cosuri,rosii si cu ceva in varf,cand le-am spart a iesit un lichid.
Acum pielea inca ma ustura daca o ating.
Vreau sa stiu ce e cu acele bubite,daca vi s-a intamplat. (Ceara a fost de la farmec, pentru piele sensibila [ceara verde daca stiti despre ce e vorba] ).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Tinna666 a răspuns:

Cred ca te-ai iritat..probabil ai stat in praf sau ai transpirat..nu e nimic grav, sigur iti vor trece si de acum iti poti lua un antiseptic happy

| Chuchilili explică (pentru Tinna666):

Nu avea de unde praf, m-am spalat imediat cu un sapun foarte bun cu pH neutru.

| Tinna666 a răspuns:

Eu de exemplu ultima data cand m-am epilat am iesit afara si de la praf m-am iritat si bubitele acelea rosii care apar de obicei m-au tinut o zi si o noapte.dar nu mi s-au facut asa cum ai zis tu. poate ai facut alergie la acea ceara sau te-ai iritat din alte motive.curata bine zona si iti poti lua de la farmacie o crema(intreaba farmacista ce ar fi bine sa iei, explica-i ce problema ai si te va ajuta) happy pe viitor schimba ceara, poti apela la ceara de zahar pe care ti-o poti face acasa(e mult mai buna, eu o folosesc de ceva vreme) si inainte de epilare spala bine zona

| Maya_Maria_2000 a răspuns:

Sigur ai facut alergie la ceara.
La farmacie iti vor da un unguent pentru problema ta. Va trece repede.happy