| adryyy a întrebat:

Am si eu o problema... Mi se ingrasa foarte repede parul si trebuie sa ma spal in fiecare zi pe cap. Imi puteti recomanda un sampon bun? ca mai ales acum ca e iarna racesc imediat... Please help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| LeMotán a răspuns:

Exact din cauza ca-l spel zilnic se ingrasa asa de repede. Incearca, treptat, sa maresti distanta dintre spalari, foloseste un sampon pentru par gras, nu folosi apa foarte calda, clataste-te bine si eventual in apa de clatit stoarce o lamaie. Lasa parul sa se usuce singur pentru ca uscatorul de par iti usuca scalpul ceea ce determina o crestere a cantitatii de sebum. Evita sa folosesti produse de par (spuma, gel, ceara, fixativ etc.).
Sampoane bune gasesti in farmacii. O zi buna!

| Lala20 a răspuns:

Si mie mi se ingrasa dar ma spal de doua ori pe saptamana. Incearca un sampon de la farmacie, eu am acum Klorane cu urzica, 200ml - 30lei. L-am folosit pana acum de 2 ori, m-a enervat la culme pentru ca nu prea face spuma si trebuie sa te clatesti de doua ori mai bine ca altadata si totusi parca iti mai ramane, si nu inteleg de ce. Dar odata uscat, e Ok doar ca e putin mai incalcit, dar nu tare. Oricum pana acum nu am remarcat vreo diferenta, dar sper sa apara curand! Eu am folosit si Clear si mi-l tinea curat cam 3 zile, dar acum am renuntat. Totusi incearca sa nu te speli in fiecare zi, ca asa tot mai repede si mai repede se va murdari (e dovedit stiintific!). Spala-te cu un sampon gen Klorane sau altceva si incearca sa stai 2 zile, apoi 3 si o sa observi diferente! succes! Funda?

| Lala20 a răspuns:

Apropo, si eu am incercat masti cu miere si ou. speciale pentru parul gras, dar tot nu au aparut minuni.

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Buna.
Incearca sa nu te mai speli asa des pe cap. Spala-te macar o data la 2 zile.
Cauta la farmacie sau intr-un magazin de produse naturiste un sampon special pentru par gras.
Poti folosi si masti pentru par gras:
Masca cu miere si galbenus de ou
1. O masca buna este cea cu doua lingurite de miere amestecata cu un galbenus de ou. Aceasta se omogenizeaza bine si se aplica dupa ce parul este proaspat spalat, deasupra radacinii lui, lasandu-se circa 15 minute, dupa care se clateste. Aceasta masca este foarte potrivita pentru un par gras.

2. O alta masca eficienta este cea cu miere si lamaie. Se amesteca sucul de la o lamaie cu o lingura de miere si una de apa. Masca rezultata se aplica pe par si se mentine pe acesta in jur de 15 minute.

3.In locul lamaii, la fel de bine se pot folosi doua linguri de smantana, care se amesteca de data aceasta cu doua linguri de miere, se va omogeniza bine si se aplica pe parul proaspat spalat pentru 10 minute.