| Anastasiiaa00 a întrebat:

Buna, am si eu o problema, sunt fata, am 16 ani (aproape 17) am 1.60 si am cam 55 de kg, chestia este ca vreau sa slabesc doar ca nu stiu ce regim sa am, nu stiu ce sa fac mai exact. Deja dupa mine sunt grasa rau si nu-mi place cum arat, eu sa spun asa, mananc foarte neorganizat, la orice ora, am mese dese adica nu tin cont la cat si ce mananc, eu de obicei ma culc la 2 dimineata acum in vacanta sau chiar mai tarziu ca nu pot sa ma culc devreme si ma trezesc pe la 1. Prima masa o am abia pe la 4, 5 si de atunci mananc tot felul de mancaruri, beau si suc dar nu mult, mananc si cate ceva dulce, sport fac dar foarte putin, chestia este ca am 55 de kg de cam un an si ma mentin la kg astea, doar ca imi e frica sa nu am mai departe probleme cu asta si nu-mi place cum arat deloc. Ma puteti ajuta va rog ce as putea face mai exact sa am un stil de viata care sa ma ajute sa slabesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MrAM a răspuns:

55k la inaltimea ta e ok, ai un bmi sanatos.
Insa pentru a adopta un stil de viata mai sanatos, organizeaza 3 mese pe zi aproximativ la aceiasi ora, gustari doar fructe intre.
Evita tot ce presipune sucuri carbohazoase sau alimente ce contine zahar procesat in exces plus grasimi saturate.
Si miscare, fa sport cel putin 3 ori pe saptamana.

| Xena20 a răspuns:

Eu cred că nu ai de ce sa îți faci griji, la 1, 60 55 kg e greutate normală.

| andreea1baratiu a răspuns:

Medicul nutritionist este cel care se ocupa cu dieta, îți scrie un regim si îți spune ce și când sa mănânci, cand sa faci sport, etc.

| AloyW a răspuns:

Cele mai simple lucruri pe care le poti face, pentru a vedea niste schimbari in bine, fara sa intri in gaura fara fund a lumii dietelor:
- 2 litri de apa minim pe zi (stiu ca ne-am saturat cat ne spun la TV asta, dar este chiar adevarat, apa este o parte foarte importanta, indeiferent de ce mananci, cat si cand);
- somn 8 ore pe zi - corpul nostru atunci se foloseste cel mai mult de tot ce i-am dat pe parcursul zilei, sa arda cu ce are si din ce are
- chiar daca te culci tarziu, important e sa nu mananci cu ~2 ore inainte de culcare (indiferent de ora, chestia cu "nu manca dupa ora 7" este o prostie, fiecare om are alt program de somn, de munca, etc.)

Astia ar fi primii pasi importanti. Sunt sigura ca vei vedea niste schimbari daca vei avea grija la lucrurile astea (atentie, schimbarile pot aparea pe haine, nu neaparat pe cantar).

Si in ultimul rand, nu te lua dupa ce greutate ar fi "normal" sa ai. Este important sa te simti tu bine si sa ajungi intr-un punct in care sa-ti placa tie ce vezi in oglinda.