| anonimul0724 a întrebat:

Am 15 ani 90kg si aprox 1.85.
Eu ma culc noaptea la 3 si ma trezesc pe la 11-12.
Chestia e ca eu as vrea sa slăbesc.
E ok ca mănânc prânzul la 12cand ma trezesc si cina o servesc pe la ora 19:00?
Am 2 mese mari si tari pe zi, faza e ca nu iau gustari.
Credeti ca e rău ca ma culc foarte târziu si ma trezesc la fel de târziu, dau funda celui care ma ajuta cu un sfat etc.
Multa sănătate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Privand corpul de somnul de noapte de la 10seara la 2dimineata, nu se mai produc 2 hormoni vitali bunei functionari a creierului, iar in timp vei avea probemle neurologice mari.
Totul incepe cu dureri de cap, ameteli, stari de rau, voma, anxietate, paranoia, schitofrenie, boli psihice.
Lipsa activitatii fizice de zi si mese neregulate duc la obezitate, probleme psihice, fizice si mentale.
Nu stiu unde-ti sunt parintii de dorm fara sa le pese de tine, dar aceea trebuiesc avertizati ca te te vei nenorocii, daca acum nu te forteaza sa dormi noaptea, ca un copil normal in crestere.
Este extermd e rau ca nu-ti explica nimieni importanta orelor de noapte cand ar trebui sa dormi efectiv, la ora 10, ca sa te dezvolti normal si sa fii un copil sanatos.

6 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Noaptea la 3 nu e noaptea, e zori de zi. Si doua mese mari si tari, cand orice nutritionist recomanda 3 mese pe zi - nu mari si tari - si doua gustari sau cum se numesc romaneste, intre mese.
Intrebarea e alta, mare si tare. Ce faci in restul timpului? Mergi cu trotineta electrica daca mergi undeva si in rest stai pe telefon sau calculator/tv/playstation etc?
Atunci e normal sa fi mare si tarewinking

| anais13 a răspuns:

Puțin și des e răspunsul. A da, și multă mișcare! Și 7-8h de somn! Cam la asta se rezuma totul. Bineînțeles, de evitat dulciurile, sucurile, mâncarea fast-food etc. Iar dacă mai faci și ceva mișcare serioasă cu siguranța vei slabi. Bea multă, multă apa. Ajuta și asta? succes
Pe mine asta m-a ajutat, am slabit 6kg cu metoda asta. Nu e un număr de kg colosal, dar a fost cât a trebuit. Am făcut un stil de viața din asta, de fapt. Nu încerca nicio dieta, ideea e sa-ti schimbi stilul de viața!?

| Geici7474 a răspuns:

Acum 2 sau 3 ani si eu m-am confruntat cu aceeasi problema. Aveam 1 65 si aproximativ 90 de kg si am reusit sa slabesc destul de mult. In prezent am 1 73 si 60 de kg.
Sa stii ca nu exista nicio reteta miraculoasa sau pastile sau nu stiu ce dieta care te va face sa slabesti. Solutia ca sa mai dai jos din kg este sa mananci mai putin, practic sa injumatatesti portiile de mancare, sa bei multa apa si sa faci sport in orice mod posibil ( poti sa inlocuiesti mijloacele de transport cu mersul pe jos, poti iesi in weekend cu bicicleta sau te poti apuca de sala), sa renunti la orice tip de mancare nesanatoasa si de asemenea, sa iti reglezi programul de somn. Nu este ok sa te culci la 3 dimineata si sa te trezesti asa tarziu. Si btw, trebuie sa identifici cauza pentru care mananci asa mult. De exemplu, eu am tendinta sa ma ingras atunci cand sunt super stresata. Daca iti dai seama de cauza acestei probleme, aceasta e ca si rezolvata. Un alt sfat pe care ti l-as putea da este sa cumperi un cantar si sa te cantaresti in fiecare dimineata, asa te vei ambitiona sa slabesti mai mult si sa fii atenta la ceea ce mananci. De asemenea, ai grija ca ultima masa sa fie la ora 6.

| Cisleanu_Andra_1986 a răspuns:

Salut! Cel mai bine este sa:
1.te culci mai devreme
2.te duci la un doctor sau sa discuți cu mama ta căci sigur te va ajuta

| ElenaMariaSingurelu a răspuns:

În nici un caz nu trebuie sa sari peste micul dejun. Mai bine peste cină. Poți înlocui micul dejun cu produse de la Herbalife, rezultate 100%. Dacă vrei, te ajut sa iei legătură cu un nutriționist Herbalife din orașul tău. Dacă vrei zi-mi din ce oraș ești și ma interesez de un nutriționist Herbalife. Fundă?

| Anonim47457843 a răspuns:

In primul rând trebuie sa iti faci un program corect pentru ora de culcare, asta insemnând sa te culci in jurul orei 23. Sunt foarte importante cele 3 mese ale zilei. Trebuie să mănânci sănătos şi echilibrat dar fără grăsimi sau prea multe prajeli. Sper că te-am ajutathappy