| crybaby123 a întrebat:

Pur si simplu nu mai stiu ce sa fac.
Am 14 ani, sunt fata si am 1.59.
Am 52 de kg. Lumea imi zice ca nu sunt grasa, dar eu ma simt asa. Am inteles faza. mese regulate, sport, mancare sanatoasa, fara dulciuri. Dar cum pot eu sa mananc regulat daca ma trezesc la 10-11? totusi, eu nu pot sa iau nu stiu ce mancaruri si baturi speciale ca am doar 14 ani. Ce pot sa fac? Sunt bine asa sau mai trebuie sa slabesc? As vrea sa am 48 de kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu cine este lume acare-ti spune ca nu esti grasa, dar la 14 ani si 1. 59cm trebuie sa ai undev ala 45-48kg.

| crybaby123 explică (pentru Violleta2022):

A, ce pot sa zic. de parca tu ai exact cate kg trebuie.-.-

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 54, 4 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator
Deci, ai cu vreo 2-3 kg SUB greutatea IDEALĂ; aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), etc.

Toate cele bune!

| dora784500 a răspuns:

Scumpo, pentru vârsta ta ești perfectă. Înțeleg că te simți complexată, dar nu ai de ce. Totuși dacă vrei să slăbești...

Ai înțeles faza, mese regulate, SPORT, mâncare sănătoasă și dulciuri ocazional.

Nu trebuie să mănânci nimic „special" ci de toate într-o manieră cumpătată. Proteine, vitamine, minerale, carbohidrați. Având în vedere că ai 14 ani nu ar fi indicat să reduci ceva din astea. Ai nevoie de toate ca să te dezvolți armonios.

Cât despre mesele regulate, ți-aș sugera să faci un efort să te culci devreme (maxim 10) și să te trezești devreme (8-9). Nu doar că te va ajuta să slăbești, dar te vei simți mai bine.

Dacă crezi că nu ai ce face, ține minte că dimineața e cel mai bun moment al zilei să faci exercițiile fizice.

Îți recomand blogilates.com ca să te menții în formă.

Nu exagera și ține minte că ești perfectă așa cum ești.

Sănătate happy