| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema. uneori cand mananc ceva am o senzatie de amar in gura. de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Fierea.pe romaneste.bila.

sa te fac sa intelegi:
ficatul este organul care secreta bila (fierea).el saracul nu stie cata bila sa secrete.si tot produce
. secretia biliara ajuta la digestia alimentelor ( este acida si este amara).
. intre ficat si stomac se afla colecistul.acest mic rezervor, este un vas tampon intre ficat si stomac.de ce? pantru ca secretia biliara sa nu ajunga in stomac toata.
asa ca secretia se varsa mai intai in colecist, si acesta dozeaza cantitatile necesare digestiei.

in cazul in care faci excese cu mancarea--(grasimi, uleiuri, prajeli, picant, alimente chimice, etc,) -ficatul simte acest lucru si secreta mai multa bila, iar colecistul se sensibilizeaza, oboseste, is dozeaza mai multa bila in stomac...de unde si usturimea si gustul amar in gura.

du-te la farmacie si spune ce simptome ai si spune sa-ti dea un "cocktail litic"--asa se numeste printre medici.
. farmacistul ar trebui sa stie ce sa-ti dea.( triferment, papaverina, metoclopramid, colebil.
nu mai bea acidulat si mananca mai usor.
ai sa vezi ca-ti trece.
sanatate maxima.si eu ma confrunt cu asa ceva si ma si balonez, si imi este recomandat sa fac un amestec de injectie din: no-spa, metoclopramid si agocalmin, si imi trece, la o saptamana doua iar fac si tot asa, si mai iau si carbune medicinal, asta in caz ca te si balonezi.papahappy

4 răspunsuri:
| Savy a răspuns:

Mergi la un doctor, e posibil sa ai probleme cu fierea.

| isauranick a răspuns:

Salut! sa stii ca e posibil sa fie de la fiere du-te la un control nu sta asahappy

| SunShineyKidu a răspuns:

Fierea... cred

| dRoNNNkw0w a răspuns:

Pentru ca inainte ai mancat ceva care nu prea se"intelege" cu ce mananci acum. Sper ca ti-am fost de ajutor