| AndreiPopovici6969 a întrebat:

Buna! Am și eu o problemuta. Am un pulsometru, acesta îmi indica 47 bpm în repaus, desigur acestea cresc când merg sau fac activitate. Saturația oxigenului o am undeva la 96, din când în când creste pe la 98-99, ar trebui sa ma îngrijorez? Revenind la batai, cand pun mana în zona inimii nu îmi pare a bate foarte foate lent, mi se pare ca bate normal sau poate nu știu eu, dar bate, 1 secunda este acel stop, apoi iar bate, îmi pare a fi normal. În rest, alte simptome nu mai am. Am amețeli, dar cunosc cauza. Sunt purtător de ochelari, am stat o perioada lunga fără ei, fortandu-mi ochii, iar când am reînceput sa ii port, ameteam, probabil pana se invata ochiul. Revenind, am mai citit despre probleme cu inima / plămânii, iar nu regăsesc nici un simptom, durere în piept, tuse, dispnee, etc. Sunt adolescent, nu consum țigări, alcool, energizante, beau o cafea mica cu lapte foarte, foarte rar. Țin sa menționez ca am o rezistenta bună, pe timpul verii și cât a fost frumos am alergat cât am putut, neavând nimic, nici acum nu am. Vreau sa spun ca făceam sport în fiecare zi. Acum de când cu timpul rece, nu prea. Păreri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Revno la sport ca se poate face si pe timpul rece. Imbracat-te bine si iesi la alergat, ca-ti va face foarte bine!
Tensiunea si pulsul sunt normale!

| AndreiPopovici6969 explică (pentru Violleta2022):

Exista vreun motiv pentru care as putea sa-mi fac griji serioase?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Nu exista nici un motiv!
Se poate iesi la alergat aproape pe orice vreme, exceptie fac ploaia, gerul, furtuna si ninsoarea masiva.
Imbraca-te mai bine si iesi dimineata devreme sau seara, la alergat. iti va face extraordinar de bine!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Saturația oxigenului o am undeva la 96, din când în când creste pe la 98-99, ar trebui sa ma îngrijorez? De ce să te îngrijorezi, căci dacă e mare, este bună.
1 secunda este acel stop, apoi iar bate. Bătăile inimii cu EKG nu cu mâna.
Păreri? Exagerezi cu această preocupare.

| gabicoo a răspuns:

1 - mergi la un cardiolog să-ți facă un EKG! Doar el se poate pronunța dacă ai sau nu o problemă!
2 - pulsoximetrele astea ieftine dau uneori erori! Trebuia să cumperi ceva de firmă! Poți să mergi la cineva care are un pulsoximetru bun și să faci comparație între ce arată al tău și ce arată al lui! Eu saturația o am între 98-99! 95-96 am avut-o când am fost răcit!

| AndreiPopovici6969 explică (pentru gabicoo):

O sa merg, dar ar trebui sa fie ceva grav?

| biamg a răspuns:

Pulsul este normal, mai ales pentru un adolescent sanatos care face miscare. Cu cat ai un sistem cardiovascular mai eficient, cu atat ai pulsul mai mic. Motivul este urmatorul: inima ta pompeaza suficient sange prin corp prin 47 de batai pe minut. Alti oameni mai putin in forma au nevoie de mai mult efort pentru a reusi asa. Si saturatia oxigenului este normal. M-as ingrijora numai daca ar fi in jur de 92% sau sub. Bineinteles, aceste cifrr se schimba in timpul activitatii fizice.
Pe timpul rece poti merge la o piscina sa inoti, poti juca fotbal, baschet sau tenis de interior undeva. Daca vrei sa continui alergatul pe afara, asigura-te ca esti hidratat suficient, si esti imbracat corespunzator. Antreneaza-te in intervale, de exemplu: alearga 10 minute neintrerupt, ia o pauza de un minut.