| WizzArd3344 a întrebat:

Hey TPU. Intampin o problemuta. De mult timp am concluzionat ca am ritmul cardiac scazut in timp de repaus. Undeva la 50, pe acolo. Tin sa mentionez ca nu am alte probleme. Am citit ceva despre bradicardie. Insa este o bradicartie asimptomatica. Am 15 ani, fac sport, mai mult decat regulat. Am o rezistenta foarte mare. Nu am dureri, ameteli, absolut nimic, totul este in regula. La efort nu am nici un simptom. Nu consum energizante, tigari, alcool, beau foarte rar cafea cu lapte. Insa chiar daca beau cafea, ritmul nu creste foarte mult. Este o problema sau pot sta linistit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chiar nu vad vreo problema cu sanatatea ta, doar o obsesie fara logica si motiv.

| WizzArd3344 explică (pentru Violleta2022):

Pai si este normal sa fie asa pulsul?

| Violleta2022 a răspuns (pentru WizzArd3344):

Sigur ca da!
In repaus pulsul coboara mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fost la medic sau iti dai cu presupusul? Daca iti dai cu presupusul nu mai pune intrebari stupide pe internet si du-te la un medic. El iti va spune ce si cum. Te poti duce la medicul de familie si acesta te va trimite mai departe daca este cazul.

| WizzArd3344 explică (pentru anonim_4396):

Nu am fost, dar pare a fi ceva asimptomatic.

| MrAM a răspuns:

Daca faci sport intens se explica. Sunt sportivi de performanta care au pulsul 45 in repauz si e normal.

| WizzArd3344 explică (pentru MrAM):

Am de ce sa îmi fac griji? Sa spun sincer, nu îmi e teama ca îmi bate încet, îmi e teama ca poate în somn se va opri (știu ca gândesc extrem), dar alte simptome nu mai am, nu fumez, nu beau, din contra alerg foarte mult etc

| MrAM a răspuns (pentru WizzArd3344):

Nu ai pentru ce sa-ti faci griji, mi se pare ok. Sincer mai mult ti-as recomanda sa faci ceva in legatura cu anxietatea.